Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Burdur’daki çalıştayda konuştu Açıklaması

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Türkiye Yüzyılı”na ilişik, “Seçme alanda olduğu üzere sporda bile ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler amacıyla ayrı benzeri basiret. Bu anlamda daha nazik başarıların, henüz nazik motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Izlem Arama Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, üniversitenin spor tesislerinin ve spor altyapısının gelişigüzel biriyle gururlandığını söyledi.

MAKÜ’nün Spor Bilimleri Fakültesinin düzenlenen bire bir darülfünun ve spor ekseninde tasarlandığını tamlayan Icra Vekili Kasapoğlu, binanın ve tamam spor tesislerinin stada entegre olduğunu kaydetti.

Kasapoğlu, 7 çağ 24 saat dinamik spor tesisleri anlayışları olduğunu vurgulayarak, takatli haddinden fazla tesisi hem dönüştürme hem üstelik baştan mensur etme noktasında iri adımlar attıklarını, Sakarya ve Cıvıl Cıvıl statları kabilinden yıpranmamış eserlerin bu anlayışla yapıldığını anlattı.

Spor liselerinin, sportmen yetişek merkezlerinin ve farklı branşlara cevap verecek nitelikte alıştırma salonlarının canlı namına bu statların zarfında bakım vermeye başladığına meni fail Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Stadı’nın işlek statların ilklerinden biri olmasının ayrı tıpkısı kasırga ve mutluluk verdiğine değindi.

Kasapoğlu, zaman ülkenin dört bir yanındaki spor bilimleri uzmanları ve bu alanda önde gelen akademisyenlerle bire bir arada olduklarını dile getirerek, “İnanıyorum kim bu paneller ve buluşmalar, gençlerimiz ve sporcularımız açısından yeni açılımlara, heyecanlara ve kullanılmamış çalışmalara dil olacak.” dedi.

Türkiye’nin imdi aynı spor ülkesi olduğuna dikkati çekici Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Yapı altyapısıyla, eş kaynağıyla ve değişik dal çeşitleriyle, rastgele branşa seslenme eden sportmen altyapısıyla, herkesin spora erişimini diri tıpkısı şekilde sağlamasıyla benzeri spor ülkesi. 81 vilayetimizin ilçeleri, mahalleleri, beldeleri, köyleri imdi hamdolsun tesislerle meşgul. Bu tesisler dolu komple kullanılıyor. Köylere büyüklüğünde üretim düz yazı ettik diyoruz. Yapılış altyapımız ve bu anlamda eş kaynağımız çokça zihayat. Geçtiğimiz yıl 51 ayrımlı branşta sporcularımız madalya aldı.”

Kasapoğlu, kütle ve başarım sporu için ayrı stratejiler ve politikalar uyguladıklarını belirterek, 7’den 70’e herkesi spora heveslendirme edecek projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

“Yüzme bilmeyen kalmasın” projesiyle 5 milyondan fazla kişiye yüzme öğrettiklerini anlatan Icra Vekili Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Basketbol seferberliğiyle 10 bin pota projemiz bir lahzada ilerliyor. Avrat odaklı spor anlayışımızla, kadınların spora erişimini haddinden fazla ama haddinden fazla önemsiyoruz. Milli Yetişek Bakanlığımız ile yaptığımız protokolle beher öğrencinin ilkokuldan mezun olmadan yeryüzü beş altı bir spor branşını antrenörlerden öğrenmeleri projesini başlattık. Yerli yönetimlerle, amme çekicilik ve kuruluşlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, federasyonlarla, kulüplerle gelişim birliklerimiz ruhlu tıpkı şekilde ilerliyor. Bundan Sonra kurumların biricik başına öne balkon gayretleri geride kaldı, gelişigüzel ateş parçası olduğumuz çalışmalarımız değme sabık gün güçlenerek bitmeme ediyor. Üniversiteler bizim genişlik nazik paydaşlarımızdan biri. Bu ülkenin beher ferdini, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısı ve engellisiyle spora erişilebilir eylemek, imkanları alıştırmak, özendirmek, dolay beğenmek, korumak yer nazik amaçlarımız. Bu çerçevede 65’ten fazla spor branşının desteklenmesi sunma eke amaçlarımızdandır. İnanıyorum ki projelerimizle bu branşlarda çıtamızı haddinden fazla elan yukarılara taşıyacağız.”

Başarım sporunda ise sportmen havuzunu geliştirecek, bakir yetenekleri keşfedecek, o yetenekleri spor biliminin arz modern uygulamalarıyla yetiştirecek programlara ağırbaşlılık verdiklerine değinen Kasapoğlu, esas sınıflarına büyüklüğünde uzanan sistematik aynı say anlayışını önemsediklerini anlatım etti.

Sportif kabiliyet taramasıyla tahminî 6 milyona mümasil gencin taramasını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, “Burs uygulamamızla yetenekli kardeşlerimize hem madden hem bile terbiye süreçlerinde ustalık yerine bindi veriyoruz. Halihazırda 49 sportmen eğitim merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz yetişek görüyor. Olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcuları yeryüzü modern antrenman teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimiz, ülkemizin dört bir tarafında gençlerimiz amacıyla gece gündüz çalışıyor. Şu an bakımından 1247 sporcumuz, dünya ve Avrupa şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na hazırlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, sporcuları yetiştirirken onların tamlık ihtiyaçlarına ve problemlerine müteveccih çözümler ürettiklerine bel ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye namına, son 4 almanak süre içerisinde arsıulusal organizasyonlarda tüm 19 bin 620 madalya elde ettik. Sporcularımız, yemeden içmeden bu sene 5 binden aşkın arsıulusal madalya kazandı. Bunların hepsi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engin spor vizyonunun neticeleridir. Federasyonla üniversiteler ligine ayrı ayrımsız ivme kazandırdık. Geçtiğimiz yıl 49 spor dalına ulaştı. Güzeşte sene 187 üniversiteden 1345 darülfünun takımı, 3 bin 866 kadın, 10 bin 957 eş kalkışmak için 14 bin sporcunun savaş ettiği bir ligdi. 33 bin katılımcıyla tarihi ayrımsız seviyeye ulaşmıştı. Bu yıl bu rekoru egale girmek ve bu anlamda ivmeyi çoğaltmak kader olsun.”

Türkiye’nin daha çok “Türkiye Yüzyılı”nın eşiğinde olduğunu tamlayan Kasapoğlu, “Her alanda olduğu kabilinden sporda birlikte ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler için ayrı benzeri vizyon. Bu anlamda daha büyük başarıların, henüz büyük motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum. Enfrastrüktür, kuruluş ve ilmî geri plan anlamında hiçbir eksiğimiz bulunmayan. ‘Türkiye Yüzyılı’nı, sporda bile azimli ayrımsız şekilde başaracağımızı tefhim etmek istiyorum. Potansiyelimizi yer hareketli şekilde değerlendireceğiz. Bunun için dinamizmden, istikrardan ve sürdürülebilirlikten asla ödün vermeyeceğiz. Gençlerimize olan güvenimizi hep hararetli tuttuk, onlar üstelik bizi tek ant mahcup etmedi.” ifadelerini kullandı.???????

Share: