Buzağılar podyuma çıktı

Muğla’nın Reze ilçesi Yerkesik Mahallesinde sevir güreşleri sezonunda seçme sene düzenlenen ‘Buzağı Gösteriş Yarışması’ bu sene birlikte çok sayıda buzağının katılımı le yapıldı.

14 buzağının yarıştığı Buzağı Güzellik Yarışması’na Menteşe Belediye Reisi Bahattin Sim, Reze İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray, vatandaşlar ve buzağı sahipleri katıldı.

Yarışma öncesi konuşan buzağı sahibi Organ Tizgili, ” Allah’ın izni ile kazanır inşallah. Kazanırsa bahtiyar oluruz seviniriz” dedi.

Reze Belediye Başkanı Bahattin Gümüş buzağı gösteriş yarışmasında yaptığı açıklamada, “Geçmişten bugüne korida denildiği zaman Yerkesik öne çıkıyor. Zaten bu sene 34’üncüsü yapılacak ki, arada bazı boşluklar ayn önüne alınırsa geçmişten 50-60 sene öncesine dayanırsak nazik tıpkısı yörük kültürünün burada yaşanması ve geçmişten bugüne kadar Yerkesik beldemiz bu geleneği bu güne büyüklüğünde getirdi. Tığ bile bakir kurulan Reze Belediyesi kendisine görevimizi aldığımızdan bugüne büyüklüğünde ayrımsız çarkıt belediye kadar hizmetimize devam ediyoruz” dedi.

3 dalda gerçekleştirilen buzağı gösteriş yarışmasında Mertcan Göztepe, Ayaz ve Mehmet Mavioğlu’nun buzağıları birinci seçildi. Buzağı gösteriş yarışmasında birinci gelen buzağı sahiplerine Menteşe Şehremini ve Reze İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yoluyla hediyeleri verildi. – MUĞLA

Share: