CHP’li Ağbaba’dan depremde beis gören kayısıyla ait izah Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba, “CHP’li belediyelerin işbirliğiyle Malatya’da gerileme altındaki kayısıların alımına zaman itibarıyla başlıyoruz. Göçük altından her çiftçimizden aynı titrem kayısı alacağız.” dedi.

Ağbaba, partisinin toprak başkanlığı uğrunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Malatya’nın makro aynı tarım kenti olduğunu söyledi.

Kentin yüzde 60’ına yakınında hasar bulunduğuna meni fail Ağbaba, “Zımnında Malatya depremden çok etkilenmiş durumda. Malatya merkezde hayat durmuş. Malatya’dan eksantrik illere ve ilçelerine haddinden fazla göç var.” diye niteleyerek konuştu.

Depremin 25. haset olduğunu, gittikleri yerlerde bibi oba taleplerinin gelmeye bitmeme ettiğini anlatan Ağbaba, çadır sorununun bibi çözülemediğini, Kızılayın bu konuda sınıfta kaldığını kaydetti.

Ağbaba, kayısının Malatya ile simgeleşmiş ayrımsız kitap olduğuna dikkati çekerek, “Kayısı eylemek, Malatya gitmek. Malatya girmek, kayısı demek. Hareket Malatya’yı etkiledi amma çiftçimizi üstelik etkiledi. Kayısı gerileme altında bekliyor. Yer Mahsulleri Ofisi, geçen sene sarıerik alacağını söylemesine rağmen almadı. Buradan davet yapıyoruz. Ey Arazi Mahsulleri Ofisi, bugün yara günümüz. Şayet sen bugün kayısıyı almayacaksan ne ant alacaksın? Eğer almayacaksan o Toprak Mahsulleri Ofisi kapatılsın.” ifadelerini kullandı.

Enkazdaki kayısıları alacaklarını nâkil Ağbaba, şöyle devam etti:

“CHP’li belediyelerin işbirliğiyle Malatya’da kriz altındaki kayısıların alımına zaman bakımından başlıyoruz. Kriz altından seçkin çiftçimizden aynı ton kayısı alacağız. Çiftçinin eline güzeşte değer, ton başı 110 bin liralık olacak. Eskişehir Büyükşehir Uray Başkanlığımızın görevlendirmesiyle Sertaç Sağdıç ismindeki arkadaşımız vazifeli. Sertaç Komutan enkazın başından ekinci başı bire bir titrem sarıerik matlup ve bunu da Türkiye’nin türlü belediyelerine göndereceğiz. İş adamları ve sivil cemiyet kuruluşları dahi alırlarsa seviniriz. Tarım ve Orman Bakanlığına, Arazi Mahsulleri Ofisine ‘Lütfen enkaz altındaki kayısıları ve tütünleri alın.’ çağrısında bulunuyorum.”

Ağbaba, enkazda kalan, depremden zarar gören çiftçilerle dükkanları ve evleri yıkılan esnafın borçlarının tamamen silinmesi gerektiğini söyledi.

Malatyalılara, “Kentinizi lütfen ayrılma etmeyin.” çağrısında kâin Ağbaba, belediyelerinin konteyner kent kurduğunu, aşevleriyle yemek, ücretsiz internet hizmeti verildiğini, yaraların sarılması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Share: