Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’deki bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde bazı taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Resmi Gazete’de kayran düzlük Cumhur Reisi kararlarına göre, Sakarya’nın Trap ilçesi Akova, Kocaeli’nin Haliç ilçesi Çamlıtepe ve İzmit ilçesi Yenimahalle (Arızlı), Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hamzafakıhlı, Rize’nin İkizdere ilçesi Diktaş ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Kabakdere mahallelerindeki kâh alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından bir iki olmamak üzere, devletin hâkimiyet ve tasarrufu altında yahut Hazine’nin özel mülkiyetinde kâin taşınmazlardan, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Yurt Umumi Müdürlüğü) marifetiyle Orman Umumi Müdürlüğüne orman bina etmek üzere tahsis yapılacağı belirtildi.

Rize’nin İyidere ilçesi Hat Mahallesi Menderes Caddesi’nde mevcut bazı taşınmazların, kaymakamlık merkezindeki dere yatağının katmerli ve dominant riskine cebin ıslahının yapılması amacıyla İyidere Uray Başkanlığınca acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Share: