Dedesinin önerisiyle başladı, şampiyonluklara ulaştı

Antalya’nın Alanya ilçesinde kendisini savunabilmesi amacıyla dedesinin yönlendirdiği kick boksta, Türkiye ve dünya şampiyonlukları elde fail Azra Uyar, İtalya’dan zer madalya ile yaklaşmak istiyor.

Alanya’birlikte diri 11. dershane öğrencisi 16 yaşındaki Azra Uyar, 11 yaşında dedesinin tavsiyesiyle kick boksa başladı. Antlaşma zarfında bu sporda kendini geliştiren milli sporcu, Ordu’da planlı Türkiye Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası ve İstanbul’daki 7. Uluslararası Acun Kupası’nda zer madalya ulaşarak adını milli takıma yazdırdı.

İtalya’bile 30 Ilkgüz-9 Teşrinievvel tarihlerinde düzenlenecek Gençler Acun Kick Boks Şampiyonası hazırlıklarını Alanya Fight Club Spor Salonu’nda bütünleyen milli sportmen Azra Uyar, hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Milli sportmen Azra Uyar, dedesi Fahrettin Uyar’ın kendisini savunması için kick boksa yönlendirdiğini söyledi. Dövüş sporuna evvel zamanlarda dokuz canlı ısınamadığına değinen Azra Uyar, “Fakat güdük sürede alıştım. Deminden bayıla bayıla, zorlanmadan ve koyduğum hedeflere ulaşmaya fiilen yapıyorum. Aynı kız yerine üstelik herkesin benzeri savunma sporu yapması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Katıldığı seçkin müsabakada kendine tasavvur koyduğunu anlatan Azra Uyar, bunun birlikte faaliyet temposunu artırdığını kaydetti.

Haftanın 6 haset koşa antrenmanla şampiyonluklara hazırlandığını vurgulayan milli sporcu, “30 Ilkgüz-9 Ilk Teşrin tarihlerinde İtalya’de düzenlenecek Gençler Dünya Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası var. Hedefim İstiklal Marşı’mızı okutmak, şampiyon kalkmak, zirvede almak. Bunu başaracağıma inanıyorum. artık yapılacak arsıulusal seçme karşılaşmada de ülkemi arz dolgunca şekilde çıkarmak istiyorum.” dedi.

Uyar, temel ve babasının her devir kendisine destek olduğunun de altını çizerek, bugünlere gelmesinde emekleri olan dedesi ve antrenörüne teşekkürname etti.

Genç sporcu Uyar, bu spora evvel başladığında tıpkı öğretmenin ‘Sanki bu sporu yapabilecek misin?’ şeklinde ifadesinin motivasyonunu artırdığını belirtti. Gücük tıpkısı süre geçmiş öğretmenini musahabe ettiğini dile getiren Uyar, “Bana ‘Kusura bakma’ dedi, helalleştik. ‘Seninle gelgel duyuyorum’ sözleri beni emniyetsiz bahtiyar etti.” diye konuştu.

Milli sporcunun antrenörü Cemil Ateşin ise Azra’nın ilk geldiğinde bu sporu ince devamlı düşünmediğini anlattı. Fakat Azra’nın çaplı olduğunu gücük zaman içerisinde gösterdiğini söyleyen Ateşli, “Azra kendisini geliştirdi. Mahsus tıpkısı seviyeye gelince birlikte müsabakalara katılmaya değişmeyen verdik ve birçok şampiyonada bile dereceler aldı. İyi benzeri sporcu. Henüz ongun dereceler alacağını düşünüyorum. Hedefimiz dünya şampiyonasında bir numara kalkmak.” şeklinde konuştu.

Share: