Demokrat Öğür Umumi Başkanı Tevazulu: “Esasen Özgürlük Diyeceğiz, Yeniden Doğruluk Diyeceğiz”

Demokrat Tümen (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Onların bıraktığı bayrağı, her bir zerresi aynı şehidin düşünce ile boyanmış bu vatanı kutsal bilmiş bizler üzere ayrımsız ‘vatan ve ulus’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları hep taşımıştır. Zaman üstelik ülkemizin içine düştüğü, doğru ile yanlışın meydan değiştirdiği mühtedi demokratların, demokrasiyi tıpkı konjonktürel program yerine görenlerin ülkeye zat varlıklarını mübrem ayrımsız kadere imale etmek için elimizde noksan tutkun demokratik imkanlarla birlikte olsa meşruiyetten ayrılmadan yine millet diyeceğiz, gene özgürlük diyeceğiz, tekrar hak diyeceğiz” dedi.

DP Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Mebus Gültekin Tevazulu, Menderes, Polatkan ve Metin’nun idamlarının yıldönümü zımnında zaman anıt mezarda planlı yâd töreninde bire bir müzakere yaptı. Tevazulu, ezcümle şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Konak Meydanı Kordonboyu’nda Yunan gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos tarafından kutsallaştırma edilen Palikarya Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya sâdır 5. Piyade Alayına mecbur Palikarya askerlerine ‘Olmaz, olamaz, hakeza ellerini sallaya sallaya giremezler’ diyerek itiraz eden ve evvel kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete eren Hasan Tahsin söz gelişi. ya da 23 Antrakt 1930 günü kafası küflü bire bir ayaklanmaya müdahale ettiği üzere öldürülmüş, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek tıpkı sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Evet, Milli Mücadeleden sonra vatanın bekası üzere terör örgütlerine alın kahramanca savaşım ederken şehadete evliya binlerce Mehmetçik? evet Cumhuriyet Altını değerleri üzere vatanın temas sathında görevini ifa ederken haincesine maktul şehitlerimiz.

“NE ŞEHİTLER GÖRDÜ BU YURT”

Mesela 31 Mart 2015 haset teröristler marifetiyle görevini ödeme ettiği adliye binasında rehin alınıp şehit edilen Savcı Tamam Kiraz. ya da 10 Son Teşrin 2016 yılında Mardin’dahi PKK’lı teröristler vasıtasıyla düzenlenen saldırıda martir olan Martir Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’dahi karne dağıttıktan sonraları evine gittiği sırada soysuz terör örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Dik. Ne şehitler gördü bu yurt.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT EDEN ZALİM BİR İRADEYİ BİR KEZ HENÜZ TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu için isimli isimsiz ne canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce martir; seçkin birinin derdi ulus, gelişigüzel birinin derdi şehir! İşte zaman da ‘derdi budun’, ‘derdi yurt’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna haremlik etmiş ve sonunda milletimizin istikbali amacıyla nazik bire bir etki üstlenerek mücadelesini bitmeme ettirmiş üç âdem yiğidin martir edilişinin sene dönümünü idrak ediyoruz. 61 yıl geçmiş 16 Eylül’bile iki bakanımızı, 17 Eylül’üstelik ise başbakanımızı şehit fail acımasız bire bir iradeyi bir el elan telin ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE DOĞRULUK DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, her bir zerresi tıpkı şehidin karın ile boyanmış bu vatanı kutsal bilmiş bizler için bire bir ‘vatan ve kavim’ meselesi olan bu mutlu davayı, yıllar süresince Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun anıt şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bütün taşımıştır. Bugün üstelik ülkemizin içine düştüğü, akıllıcasına ile yanlışın düz değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi bire bir konjonktürel izlence yerine görenlerin ülkeye kendi varlıklarını mübrem benzeri kadere imale etmek için elimizde eksik kapalı demokratik imkanlarla de olsa meşruiyetten ayrılmadan yine ulus diyeceğiz, yeniden özgürlük diyeceğiz, gene türe diyeceğiz.

Bu his ve düşüncelerle zaman burada andığımız Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Mukavim, Hasan Polatkan ve onlarca isimsiz kahramanı, bu acıyı ortak ayrımsız keskin kendisine muammer büyüklerimizi, Kurucu Umumi Başkanımız Cumhurbaşkanımız Çap Bayar’ı, nazik liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden sonra taşıyan Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve bugün bulunduğumuz bu alanda vurulmuş bulunan martir Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu nadir evlatları Vazıh Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan kamu geçmişlerimizi, cemi şehitlerimizi dahi bu vesileyle rahmetle namahrem buyurmak istiyorum.”

Share: