Depremzede kapik ‘Hayat’, yeni hayatlar kurtaracak

Cebel Belediyesi Taharri Istirdat ekibinin Hatay’da 8 katlı aynı binanın enkazından kurtardığı ve ‘Avlu’ adı verilen 2,5 yaşındaki Labrador kırması kapik, Antalya’da eskimemiş ayrımsız hayata başladı. Nişan Belediyesi’nin Kontrol Istirdat ekibine dahil edilen Maltalık, eğitildikten sonradan yeni hayatlar kurtaracak.

Kahramanmaraş merkezli, 10 ilde meydana gelen deprem felaketinin arkası sıra Hatay’daki kurtarma çalışmalarında fariza alan Acı Belediyesi Kontrol Kurtarma ekibi, 2,5 yaşındaki Labrador kırması köpeği enkazdan sağ namına çıkarmıştı. Sahiplerini depremde kaybeden ve ‘Sahn ‘adı sunulan kapik, çıktı Antalya’da eskimemiş tıpkı hayata başladı. Hayat, Kepez Belediyesi’nin Kontrol Istirdat ekibine karışma edildi. Kontrol ve kurtarma konusunda eğitilecek olan Hanay, eğitimlerini tamamladıktan sonra arama kurtarma çalışmalarında görevlendirilecek.

Depremzede köpeğin Antalya’ya uzanan yolculuğu

Depremde sahiplerini kaybeden köpeğin Hatay’dan Antalya’ya uzanan yolculuğunu anlatan Acı Belediyesi Kontrol Istirdat Kol Şefi Hedef Katıtaş, “Hareket haberini alır almaz, kontrol kurtarma çalışmalarına gelmek amacıyla bölgeye gittik. Istirdat çalışmaları sırasında Uyanık Taharri Kurtarma ekiplerimizle termal müşteri faaliyeti sırasında ısı tespit ettik. Göçük altında hareketli olduğu kararına varıldıktan bilahare binaya girdik. 8 katlı tıpkı binaydı ve çökmüştü. Enkazın 2. katına kadar indiğimizde bize önceki tepkisi havlamayla oldu. Kendisine ulaştığımızda çamaşır makinesinin yanındaki dirim üçgenindeydi. Gözlerinde de üstelik bire bir yaş vardı. Çünkü öz sahipleri depremdeki enkazda yaşamlarını kaybetmişlerdi. Bu kalp anlatılamaz, kelimeler yetmez. Enkazdan kurtardıktan bilahare karnını doyurduk, onu sevdik. bir anda aramızda haddinden fazla büyük aynı bandaj oluştu. Sevginin gücü bu olsa ister. O bizi tezyit etmek istemedi, bizde onu. Daha Çok Avlu, Nişan Belediyesi Taharri Istirdat ekibimizin bakir üyesi oldu. Ona taharri istirdat üzerine eğitimler vereceğiz. Eğitimlerini tamamlar tamamlamaz arama istirdat çalışmalarında görev matlup” dedi. – ANTALYA

Share: