Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Denizli STK Buluşmaları’nda konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya arasındaki matbu meselesiyle ilişik, “Demincek mecmu dünyanın ihtiyacı olan gübrenin, hem Ukrayna hem da Rusya gübresinin uluslararası piyasalara, bilcümle ihtiyaç mahsus ülkelere gitmesi üstüne üstelik ayrımsız çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Nihat Zeybekçi Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen Denizli STK Buluşmaları’nda yaptığı konuşmada, kültürüyle ve tarihi zenginliğiyle alay malay imdi Türkiye’nin, uran ve ticaretiyle dallı güllü tıpkısı talih haline geldiğini söyledi.

Dış politikayı müteşebbis ve insani aut siyaset namına tanımladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bu girişimcilik gerçekte lüzum sivil cemiyet örgütlerimizin, ister iş dünyamızın girişimciliğinden sabah yeli aldığımız dış siyaset, bu politika üstelik uyarladığımız bire bir girişimciliktir. ve global gelişmeler karşısında müteşebbis olmamız geçişsiz. Etkin olmamız lazım. Ağır yol yürütmemiz geçişsiz. Zira global sistemin yetersizliğini seçme yerde vurguluyoruz. Bu sistemin, küresel sistemin sorunları çözmesini beklersek yanılırız. Tığ bir taraftan uluslararası sistemin reforme edilmesini savunurken ve elbet rakiplik edileceğine dayalı fikirler ortaya koyarken Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başka taraftan üstelik aktif tıpkısı dış politika izliyoruz ve sorunların çözümüne yardım sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, dünyanın temas yerinde muvazeneli dış politika izlemeye çalıştıklarını anlatarak, “Konuşu çıkarlarımız az daha oralara gitmek istiyoruz. Krizlerin etkisini yeryüzü aza indirmeye çalışırken, bittabi her akse fırsatlarıyla beraber üstelik geliyor. O fırsatlardan özel sektörümüzde, sivil cemiyet örgütlerimizde yani kamu topyekun namına zahir yararlanma edebiliriz? Gine bu kişi bölgemizdeki ülkelerle de iş birliği yaparak bunlardan faydalanmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Son tıpkısı haftadır yurt dışında sürekli temaslarda bulunduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na gittik. Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nda diyalog ortaklığı statümüz var, nida edildik. Orada üyelik üstüne bile davetler geldi. Acun ve alelhusus Batı’birlikte rahatsızlık oluştu. Acilen akıllarına soru işaretleri geliyor. Ama şunu tercüman olmak isterim; 53 yıldır Avrupa Birliğinin kapısında bekletilen bire bir ülkeyiz. Yani Avrupalılar şurası söylüyor; hele Avrupa Birliği, ‘Ne içeriye gir hangi üstelik kapımdan uzaklaş’. Daha Çok yani buna sabır eden ayrımsız mutluluk namevcut. Bizim çıkarlarımıza bile karşıt. Haddizatında izlediğimiz politika, aha Ukrayna-Rusya Savaşı’nda birlikte bu kararlı politikanın faydasını görüyoruz. Hem Rusya’yla hem da Ukrayna’yla bu anlamda konuşabilen ayrıksı bire bir NATO üyesi mevki dahi namevcut, ayrıksı Avrupa’dahi birlikte benzeri ülkede yok. Yani ahbaplık etmek isteyenlerin birlikte hakeza bir kapasitesi namevcut. Nedeniyle bizim diğer bölgelerle üstelik olan ilişkilerimiz gerçekte kimsenin zararına değil. ve tığ bu muvazeneli politikamızı girişimci ve insanca anlayışla inşallah bitmeme ettireceğiz.”

Imdi Türkiye’de değişik ülkelerin arabulucularını yetiştirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, diplomatları bu anlamda bile yetiştiren eşsiz ülkelerin başında olduklarını ve ayrı ayrı kıtalardan ülkelerle ayrı ayrı formatlar oluşturarak hisse senedi birliklerini her alanda güçlendirdiklerini aktardı.

Mevlüt Çavuşoğlu, hele Türkiye’nin gıda kriziyle ilişik oynadığı rolün hangi kadar şanlı olduğunu BM’ye gidince gördüklerini vurgulayarak, “Özellikle hububat anlaşması bizim iki tarafla olan, az buçuk geçmiş anlattığım o dengeli ilişkilerimizin, iyi ilişkilerimizin neticesidir. BM ve özge arsıulusal örgütler bir tane başına bunları başaracak güçte değil maatteessüf.” görüşünü paylaştı.???????

Çavuşoğlu, en son Ukrayna’yla Rusya arasında tutsak takasının gerçekleştirilmesini sağladıklarını anımsatarak, “Bu gerçekte bizim Lviv ziyaretimizde birlikte gerçekleştirilecekti. Ama tarafların aha belli isimleriyle anlaşamaması daha sonra müzakerelerin bitmeme etmesini gerektirdi. ve sunu böylece bile bu konuda tıpkısı adımı başardık amma bunun devamının gelmesi geçişsiz. Deminden tam dünyanın ihtiyacı olan gübrenin, hem Ukrayna hem de Rusya gübresinin arsıulusal piyasalara, parçalanmamış gerekseme duyulan ülkelere gitmesi üzerine dahi tıpkısı ceht gider ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

(Sürecek)

Share: