DİYARBAKIR – Ağırlığıyla yarışacak karpuzlarda hasat başladı

Vali’nin lamba karpuzu tarlasına gitmesi

Vali’nin çiftçilerle konuşması

Vali’nin Diyarbakır karpuzları karşı vukuf vermesi

Vali Su’nun açıklamaları

Vali’nin karpuz kesmesi ve gazetecilere ağırlama etmesi Diyarbakır’dahi ağırlığıyla yarışacak karpuzlarda hasat başladı

Vali Ulvi İhsan Su:

“Diyarbakır’ımızın hem ülkemizde hem dünyada tanınması, tanıtılması açısından Diyarbakır karpuzumuz oylumlu bire bir iz”

DİYARBAKIR – Eylül ayında düzenlenmesi planlanan “Diyarbakır Firez ve Lamba Karpuzu Lansman Etkinlikleri” kapsamında ağırlığıyla yarışacak karpuzların hasadına başlandı.

Vali Yüce İhsan Akarsu, Bismil ilçesine merbut kırsal Mirzabey Mahallesi’nde ekinci Hamit ve İkram Atlı’nın tarlasında düzenlenen “Karpuz Hasadı Toprak Günü” etkinliğine katıldı, yetiştirilen karpuzları inceledi.

Kestiği tıpkısı karpuzu gazetecilere üstelik izaz fail Su, henüz sonradan üreticilerle tıpkısı araya geldi.

Hasat edilen karpuzlardan kurnaz olanlar, lamba karpuzu festivali kapsamında yapılacak yarışmada sergilenmek üzere sevimsiz albeni deposunda vikaye edilecek.

Vali Akarsu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilin simgesi Diyarbakır karpuzunda önce hasada başlandığını belirtti.

İlin bir nice oylumlu tarımsal ürüne topluluk olduğunu, bunlardan yer önemlilerinden birinin Diyarbakır karpuzu olduğunu tabir eden Akarsu, tescilli karpuzun yıllara bakarak ağırlığının 45 ile 56 kilogram ortada değiştiğini söyledi.

Akarsu, tescilli karpuzun ayrımlı çeşitlerinin bulunduğunu zaman hasadı yapılacak olanların yer kart olan “rastık” çeşidi olduğunu, ilkgüz ayında festival düzenleyeceklerini rapor etti.

“Kestirmece 121 bin titrem lamba karpuzu üretiyoruz”

Diyarbakır’birlikte elden “Diyarbakır karpuzu” değil, değişik lamba karpuzu çeşitlerinin dahi üretildiğine belen eden Su, “İlimiz genelinde yaklaşık 30 bin dekarda lamba karpuzu üretimi gerçekleştiriyoruz. Kestirmece 121 bin titrem karpuz üretiyoruz. Lamba Karpuzu, bu anlamda üreticilerimiz için kocaman aynı dirimsel kaynağı. Diyarbakır karpuzunun imdi simgesel değeri var. Bire Bir zamanda bunlar ata tohumundan üretilen karpuzlarımız. Bunun devamı amacıyla tedbirler alıyoruz. Hem Bakanlığımız hem Il hem da Büyükşehir Belediyesi kendisine üreticilerimize destekler sağlıyoruz.” dedi.

Su, Büyükşehir Belediyesi adına güzeşte yıllarda olduğu kadar bu sene da üreticilere bindi sağladıklarını anlatarak, bu sene 90 dekarda Diyarbakır karpuzu yetiştiren 40 çiftçiye basma ve çıkar yol desteğinde bulunduklarını anlatım etti.

Bundan sonraları da desteklerin süreceğini belirten Akarsu, “Çünkü bu bizim amacıyla yetişkin benzeri kitap. Diyarbakır karpuzumuzu tanıtıyoruz, Diyarbakır karpuzumuz da Diyarbakır’ımızı tanıtıyor. Diyarbakır’ımızın hem ülkemizde hem dünyada tanınması, tanıtılması açısından Diyarbakır karpuzumuz mehabetli bir nişane.” diye niteleyerek konuştu.

Üretilen bilcümle bilgili karpuzları Büyükşehir Belediyesi kendisine satın alacaklarını tamlayan Su, böylecene üreticilere destek sağlamış olacaklarını kaydetti.

Etkinlikte, katılımcılara peynir ve karpuz ikramında bulunuldu.

Toprak haset etkinliğine, Bismil Kaymakamı Enver Kağan Zengince, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Ecdat, kurumların temsilcileri ve çiftçiler katıldı.Share: