Diyarbakır’da tarihi handa tezkere kıraat keyfi

Diyarbakır’da tarihi handa betik kıraat keyfi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın model Talih ilçesindeki tarihi Hasan Paşa Hanı zarfında bulunan ve kitapçıya dönüştürülen mekana gelen misafirlerden bazen pusula satın alırken bazı üstelik burada pusula okumanın keyfini yaşıyor.

Diyarbakır’üstelik sıcak havalar etkisini sürdürmeye bitmeme ediyor. Vatandaşlar, keyifli mesafelik buyurmak için kentte tarihi mekanları yeğleme ediyor. Sur ilçesindeki tarihi Hasan Vakur Hanı içre bulunan ve kitapçıya dönüştürülen mekana gelenlerden kimi kitap satın alırken bazı birlikte tarihi mekanda betik okuma hobisini sürdürüyor.

Üniversite sınavına tedarik yaptığını söylen Birader Lüle Taşı, handa kâin kitabevine ara sıra mektup okumaya geldiğini ve pusula okumak üzere sunturlu ayrımsız mekan olduğunu söyledi. Yaşıtlarına ve gençlere tavsiyelerde bulunan Magnezit, “Imdi tarihi kitapları okurum. Gençlere da referans ederim. İnsanın benliğini bilmesi kendini bilmesidir. Çalıştığım üzere yalnız yersiz zamanlarımda buraya gelirim. Hafta sonları vesile buldukça buraya geliyorum. Şu zaman bankada az buçuk işlerim vardı. öğle paydosu espas gelmediği üzere tıpkısı saat yersiz vaktim oldu. Bu gereksiz vaktimi yedirmek üzere buraya gelip az buçuk mektup okudum” dedi.

Hastanede analiz sonuçlarının çıkmasını beklerken zamanını ailesiyle kitabevinde değerlendirdiğini nâkil Hakim Karaaslan, “Hastaneye gittik, sonuçlarımız çıkana kadar Hasan Kâmil Hanı’nda mevcut kitapevine karışmak istedik. Merak ettiğimiz bir bahis vardı özlemek amacıyla geldik. Bu mekan serin iyice ayrımsız kayran. Genelde ailece üstelik ara sıra Uğur ilçesine geliriz. Buralara geldiğimizde pekâlâ hakeza tarihi mekanlara uğrarız” şeklinde konuştu.

Lise öğrencisi Zülal Eker bile boş zamanlarında tarihi mekanda kâin kitabevinde kitap okuduğunu ve apotr asıl testlerini çözdüğünü dile getirerek şunları söyledi:

“Burada ibret testleri çözüyorum. Gezip kitaplara bakıyoruz. Hastaneden geldiğimiz için biraz abes vaktimiz oldu. Ben de gelip burada görmek istedim. Tarihi, sade ve filinta benzeri mekan. Burada koruyucu kitaplar üstelik bulunmakta. Tarihi mekanda betik kavramak güzelce tıpkısı molekül. Tümce buraya gelebilir. Burada iyice mesafe geçirilebilir.”Share: