Esenlik görevlisi Adıyaman’da aynı çocuğun enkazdan kurtarılma anını anlattı

Elazığ depreminde fariza fail ve 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman’a yardıma giden sağlık çalışanı Can Türker, babası ve ablasını kaybeden 11 yaşındaki çocuğu enkazdan esen çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ardahan’da fariza özne Ulusal Iyileştiren Istirdat Ekibi (UMKE) gönüllüsü Türker, depremlerin peşi sıra 5 nefis ekibiyle avlu yetişmek için Adıyaman’a gitti.

Kentte 7 gün görev fail Türker ve ekibi, 9 binanın enkazından 3’ü yavru 5 kişiyi sağ çıkardı.

2020’bile Elazığ depreminde görev yaptığı için dönemin Tokat Valisi Saz Şairi Balcı’dan teşekkür belgesi düz Türker, yer sarsıntısı bölgesindeki çalışmalarının arkası sıra ekibiyle Ardahan’a döndü.

“Önceliğimiz Ulu’yi hayata bağlamaktı, şükür başardık”

Türker, Adıyaman’da Burak Apartmanı enkazından depremin 37. saatinde salim çıkardıkları 11 yaşındaki Büyük ile yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

İlk fariza yerlerinde benzeri çocuğu kurtarmanın sevincini yaşadıklarını, Büyük’nin metin olmasına sevinirken tıpkısı noktada babası ve kız kardeşinin son etmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Türker, şöyle bitmeme etti:

“Ali, ruh bilimsel olarak çok yıpranmıştı. Gerekli müdahaleyi orada yaptık. Ancak ablası ve babasının donmuş bedenleri vardı. Tığ o ahit Yüce’ye bunu söylemedik, söyleyemezdik. Orada itfaiye ekipleri bize havari oldu. Yüksek’nin babasının önceki depremde, ablasının ise ikinci dahi hayatını kaybettikleri belirlendi. Yüce’ye ata ve ablasının gür olduğunu söyledik. 11 yaşındaki Mehabetli orada bir tane başınaydı. Önceliğimiz Mehabetli’yi hayata bağlamaktı, şükür başardık. İnşallah, Şanlı bundan sonra sağ salim güzelce aynı avlu yaşar.”

“Vicdanen çokça rahatız çünkü üzerimize düşeni olağandan yapmanın gayretindeydik.” diyen Türker, depremin üçüncü gününde tıpkısı tas çorba içtiğini söyledi.

Aldıkları eğitim gereği ellerinden gelenin sunma fazlasını yapmanın uğraşında olduklarını anlatan Türker, şunları kaydetti:

“Bu ve ayrımsız bambaşka görevlerde de bulundum. Bu göreve üstelik on paralık irtical atıldım. İmkanlar dahilinde halkımıza yardımcı olmak istedik. Canlıyı hayata bağlamaya çalışıyorsunuz o dakika. Yeri geldi, canlıyı çevirmek üzere moloz taşıdık. Yeri geldi insanların çadırını kurduk. Yapabileceğimizin yeryüzü iyisini yaptığımıza inanıyorum.”

Share: