Fatsa’da üretmek atıkları ferasetsiz dönüşüme kazandırılacak

Ordu’nun Fatsa Belediyesi marifetiyle tekstil atıklarını hoşgörüsüz dönüşüme kazandırmak üzere mahallelere 100 skor boşaltmak kumbarası yerleştirdi.

Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atık Müdürlüğü yoluyla yürütülen çalışmayla ilçe sınırları zarfında vatandaşların dokuma atıklarını yakma, çöpe atma, kanalizasyona atma, toprağa gömme kadar yöntemlerle bertaraf etmelerini engel olmak üzere ilçenin mütenevvi noktalarına 100 skor tayyetmek kumbarası yerleştirdi. Şehremaneti, bu sayede hem ansız dönüşüme yardım sağlayacak, hem de hizmet bedeli yerine ansız inkılap firmasında kestirmece 600 bin TL alarak uray kasasına rüşvet sağlayacak.

Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atılmış Müdürü Derya Özcan Coşkun, Türkiye’dahi hesaplı sıfır atılmış projesine desteklerinin bitmeme ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılmış olan, 2019 yılında ve Belde Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığımızın bilcümle Türkiye’bile yürüttüğü ‘Sıfır Atık Hareketi’ çerçevesinde demin ilçemize ambalaj atıkları, kumbaralar, devingen atılan getirme merkezlerimizin birlikte bir üstelik tayyetmek ve oluşum kumbaralarımızı yerleştirdik. Önceden vatandaşlarımız nesiç atıklarını yakma, çöpe atma ve kanalizasyona atma, toprağa gömme kadar yöntemlerle giderilmiş yazar uzaklaştırırken, şimdi neredeyse herhangi bir sokağımızda kâin nesiç atılmış kumbaralarımızı bunları atabilecekler. Bunlar buradan ansız transformasyon tesislerine gidip cazibe malzemesi yerine, dolgu malzemesi adına esasen hayata dönecek, insanların kullanımına sunulacak. Liyakatsiz atılan çerçevesinde sloganımız belediye kendisine ‘Atığını azalt, ihtiyacın kadarını kullan, ferasetsiz dönüştür, erke tasarrufu yap ve yenilebilir erke kaynaklarını kullanmayı yeğleme et.’ İklimler değişmesin, biz değişelim” dedi.

Mahalle sakinleri hayata geçirilen proje ile sokaklara yerleştirilen tekstil kumbaralarının kendilerini mutlu ettiğini söylediler. – CIVIL CIVIL

Share: