Gerçeğini aratmayan manevra

Gerçeğini aratmayan manevra

Tatbikatta toprak kayması sonucu traktör dereye uçtu

Ekipler 16 yaralı amacıyla canla başla çalıştı

DÜZCE – Düzce’da senaryo gereği orman işçilerini haiz traktörün toprak kayması sonucu dereye uçması ihbarını alan ekipler gerçeğini aratmayacak şekilde tatbikat gerçekleştirdi. 16 gaileli ekiplerin aheste çalışması ile kurtarıldı.

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesine sınırlı Darıyeri Hasanbey köyünde, orman işçilerini haiz traktör senaryo gereği dereye uçtu. Olayı gören vatandaşların ihbarı sonrasında UMKE, AFAD, 112 Ivedi Esenlik ve Arama Istirdat ekipleri bölgeye gönderildi. Antrparantez, bitirmiş ve polis güçleri ekipleri dahi bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Traktörün römorkundan dereye saçılan vatandaşların mütenevvi yerlerinden yaralanması çerçevesinde ekipler yoğun tıpkı şekilde bölgede düzentileme başlattı. UMKE ekipleri yaralıların yanlarına her an ilk müdahalelerini gerçekleştirirken, AFAD ekipleri birlikte yaralıların dere yatağından kurtarılması üzere say gerçekleştirdi.

Yaralılar halatlarla ambulansa ulaştırıldı

Dere yatağı içerisinde 6’sı ağır 11 arızi üzere çalışma başlatan ekipler, öncelikle alçak yaralılara müdahale etti. Sivil Sosyete kuruluşlarının bile bindi verdiği tatbikatta yaralılar ekiplerin müdahaleleri ile gücük süre içerisinde dere yatağından çıkarılarak afiyet ekiplerine doğrulama edildi. İnsansız albeni aracı ve 64 personel ile 17 aracın katıldığı manevra ise gerçeğini aratmadı. Tatbikatta personellerin gayretleri dikkatlerden kaçmadı.

“Gerçeklik olaylara henüz hızlı ve seri müdahaleler üzere iyi tıpkısı tatbikat”

Sağlık personellerinin 16 kişinin yaralanması ile sonuçlanan kaymakamlık senaryosunda gayretle alanda çalıştıklarını dile getiren Düzce İl Esenlik Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “16 kişinin yaralanması ile ilişkin tıpkı tatbikat yaptık. Keyif personelleri, AFAD ekipleri özel kuruluşlarında katılımları ile geniş bir katılımlı manevra yaptık. Arama istirdat çalışmalarını gerçekleştirdik. Benzeri çokça kıran ve gidiş geliş kazalarında ekiplerimizi hazır bulundurmamız gerektiği amacıyla bu etkinliği yaptık. Gerçek olaylarda elan acul ve dizi müdahaleler amacıyla bereketli bire bir manevra oldu. Haddinden Fazla iyice ayrımsız uzanım gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

“16 kişinin yaralandığı tıpkısı kaza senaryosu kuruldu”

Orman işçilerinin ormandan döndükleri esnada 16 kişinin yaralandığı ayrımsız kaymakamlık senaryosu kurduklarını dile getiren, Düzce AFAD İl Müdürü Şanlı Kartal ise olayın ihbar verilme boyutunu anlatırken, “Senaryomuza göre orman işçilerinin el kenarında dere suyunun yükselmesi sonucu meydana gelen heyelan ile birlikte 16 kişinin yaralandığı 6 kişinin öz imkanları ile kurtulduğu 10 kişinin ise ekipler aracılığıyla kurtarılması üstüne yapıldı. Türkiye Kıran Müdahale planı 2014 yılında yürürlüğe girdi. 2022 yılında de güncellemesi yapıldı. 23 düzentileme grubumuz var. Bunlardan birisi üstelik Sağlık grubu. Bu gruplar temas sene aynı öğün kişi alanlarında tatbikat fethetmek durumundalar. Bu yılda Sağlık Müdürlüğü burada tatbikat gerçekleştirdi” dedi.

Share: