Güllabi timi, Ilısu Baraj Gölü’nde 7/24 fariza başında

Batman İl Bitirmiş Komutanlığı bünyesinde güzeşte yıl kurulan Hasankeyf Cingöz Düzenlilik Bot Komutanlığı, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü’nde 7 dönem 24 saat güvenliği sağlıyor.

Hasankeyf ilçe merkezinde Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü kıyısında konuşlandırılan bot timi, 318 kilometrekarelik baraj gölünde görev yapıyor.

Bot timi, Batman sahası ilkin gelmek için baraj gölüne kıyısı bulunan Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak el sınırında üstelik inanma ve güvenlik hizmeti yürütüyor.

Baraj gölünde bahir araçlarını denetleyen, sit alanlarının kontrolü ile firez ve beğeni varlıklarının korunmasını sağlayan tim, geriden geriye avcılıkla uğraş ediyor, su sporları kapsamında planlı etkinliklerde ve turistik amaçlı mıntıka turlarında güvenlik tedbirleri alıyor. Tim, ihtiyaç halinde insansız cankurtaran aracı ile fert kurtaran hizmeti veriyor, arama istirdat çalışmalarına katılıyor.

“Aynı yılda 191 ibik seyri ve inhibitör kolluk devriyesi yürütme etti”

Hasankeyf Kurnaz Güvenlik Bot Komutanı Gedikli Mümessil Çavuş Eray Canverdi, AA muhabirine, Düzenlilik Bot Komutanlığı namına güçlük alanlarının 318 kilometrekarelik baraj gölü olduğunu belirtti.

Canverdi, bu bölgede temel kendisine kenar seyri yaptıklarını, yasaklayıcı kolluk devriyeleri icra ettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Mevzuata yeraltı fiillerin tespiti halinde adli ve yönetsel işler yürütülmekte, bu kapsamda; motorlu ve motorsuz deniz araçlarının denetimi yapılmaktadır. Yöntemsiz ve geriden geriye akarsu ürünleri avcılığı izlem edilmekte, sit alanları arama edilmekte, hars ve zevk varlıkları korunmaktadır. Kara yolu ile erişim imkanı namevcut ağız çevresindeki arazilerin baraj gölü üzerinden kontrollerini de özne bot timi, akıbet bir yılda 191 yan seyri ve inhibitör kolluk devriyesi yürütme etti.”

Özellikle suda boğulma olaylarına karşı vatandaşların can güvenliklerinin sağlanmasının öncelikli hedefleri olduğuna dikkati çeken Canverdi, çocuklara natür ve efsanevi sevgisi kazandırılması üzere hesaplı faaliyetlere de yardım sağladıklarını, vatandaşların mevzuata marjinal fiiller için bilgilendirilmesine da ehemmiyet verdiklerini sözlerine ekledi.

Share: