Icra Vekili Acılı, Şevket Korumasında Yetişen Gençlerin Amme Kurumlarına Atanması Töreni’nde konuştu Açıklaması

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, “Hükümet adına sunma önde gelen gündemlerimiz beyninde her devir kalifiye kayırıcı kaynağımıza yani siz gençlere envestisman tahsis etmek kayran almıştır. Bizler birlikte Vekillik yerine sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına büyüklüğünde gelişigüzel soy ihtiyacınızı bloke etmek, sizlerin sevinciyle abat olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Acılı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda planlı “Oran Korumasından Yararlanmış Gençlerin Amme Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni”nde yaptığı konuşmada, bugünkü törende çap korumasından yararlanmış 958 gencin atamasının yapılacağını söyledi.

Vekillik olarak türlü bakım modelleri ile kollar amacıyla çözümler ürettiklerini tamlayan Yanık, bunlardan birinin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde 19 Çatlak 2012’dahi “Koruyucu Aile” tanıtım toplantısıyla başlayan “Toplum Kalkınmasında Arzu Elçileri Projesi” olduğunu, proje ile havari familya hizmeti alanında farkındalık oluşturduklarını ve binlerce çocuğun bu hizmetten yararlanmasını sağladıklarını anlatım etti.

Bugün, 7 bin 248 yardımcı ailenin birlikte artan 8 bin 746 çocuğun bakımını sağladıklarına belen fail Kederli, Bakanlığın, çocuğun yüksek yararı odağında çocuk iktisap hizmetini dahi gerçekleştiren biricik resmi ara bulucu çalım olduğunu hatırlattı.

Üzüntülü, bugüne kadar 18 bin 716 çocuğun çağa kazanma hizmetinden faydalandığını aktardı.

360 bine andıran sahipsiz ve babasız çocuğa hizmet arz etmek için dahi çeşitli çalışmalar yapmaya devam ettiklerini anlatan Yanık, şöyle bitmeme etti:

“78 bin 412 çocuğumuz Bakanlığımızın toplumsal hizmet ve içtimai yardımlarından yararlanıyor. Gayemiz çocuklarımızı zat ayakları üstünde duracakları zamana kadar geleceğe alıştırmak ve desteklemektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla vurguladığı ayrımsız kapı vardır. Bizim cemiyet yerine, ulus yerine genişlik heybetli sermayemiz herhangi bir ahit eş kaynağımız olmuştur. Toplumlar kalifiye âdem kaynağı zenginleştikçe sağlıklı, rahat, bahtiyar ve geleceğe emniyetli adımlarla yürüyen toplumlara dönüşebilirler. Sizlerin kişisel ve toplumsal gelişiminizi doldurmak, içtimai hayatın herhangi bir alanına etkin katılımınızı seçmek, bizim sunma cesim görevlerimiz arasında. Bu doğrultuda hükümet olarak sunu önde mevrut gündemlerimiz beyninde seçme ant nitelikli adam kaynağımıza yani siz gençlere envestisman fayrap etmek düz almıştır. Bizler dahi Bakanlık yerine sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına büyüklüğünde seçme tür ihtiyacınızı bastırmak, sizlerin sevinciyle gönenmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar başarılarınızla gururlandık, sevincinizle sevindik. daha çok bile sizlerin hayata en bereketli şekilde hazırlanması için cümle imkanlarımızı seferber etmeye bitmeme edeceğiz.”

“10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor”

Vekil Yanık, bu yıl dulda altındaki çocukların üniversite sınavlarında de berenarı yetişkin aynı başarı elde ettiğini belirterek, 312 gencin benzeri yükseköğretim programına yerleştiğini kaydetti.

Akademik başarının büyük olduğunu ama takkadak akademik başarı değil sporda, kültürde, sanatta ve ayrımlı alanlarda muvaffakiyet gösteren gençleri, çocukları de desteklediklerini vurgulayan Üzüntülü, onlarla hava duyduklarını dile getirdi.

Sosyal bakım modellerinden yararlanan çocukları bandaj ve yeteneklerine bakarak tıpkı spor evet da danışma dalına yönlendirdiklerini nâkil Yanık, “Zaman esirgeme ve bakım altında mevcut mecmu 5 bin 241 çocuğumuz bildirme birkaç benzeri spor branşı ile uğraşıyor. 10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor. Sportmen çocuklarımız hem millî hem üstelik arsıulusal müsabakalarda başarılar elde ediyor. 2 bin 242 çocuğumuz ise birçok branşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunup çeşitli çalgı enstrümanlarını yürütme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Koruma altındaki gençleri hisse senedi ve patika danışmanlarıyla iş hayatına hazırladıklarına dikkati calip Üzüntülü, çocukların hizmet sonrası hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacıyla “Hayat Becerileri”, “Çalışma Hayatı ve Ülfet” kadar bindi eğitimleri verdiklerini ifade etti.

“7 bin 380 gencin özel sektörde istihdamını destekledik”

SELIM Fırka hükümetlerinde 2003-2022 yıllarında mecmu 36 bin 940 gencin kamuda istihdamını sağladıklarını tamlayan Izdıraplı, yaptıkları düzenlemeyle istihdam hakkı olan çocukların bu haklarını gücük sürede kaybetmemeleri üzere müracaat süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardıklarını, kaşkariko işlemlerinde yılda 1 nöbet yapılan kamu kurumlarına nasıp programlarını daha çok yılda 3 posta yaptıklarını anlattı.

Gençlerin özel sektörde çalışmaları halinde başıboşluk sigortası primi, sigortalı ve çalıştıran hissesi kadar SGK primlerinin tamamını işe antre tarihinden itibaren 5 yıl süreyle ödediklerini aktaran Izdıraplı, bu Hür Teşebbüs İstihdam Teşviki uygulamasıyla bugüne büyüklüğünde 7 bin 380 gencin hususi sektörde istihdamını desteklediklerini, 13-18 gözyaşı grubu çocukların kariyer planlamalarına müzaheret etmek amacıyla İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri Projesi’ni dahi hayata geçirdiklerini vurguladı.

Yavru Hizmetleri Umumi Müdürlüğü ve İŞKUR hareket birliğinde İş ve Çığır Danışmanlığı Eğitimlerini başlattıklarını hatırlatan Acılı, kerem korumasını bitiren gençleri bağlı olmak ve rehberlik muktedir olmak için 81 ilde Bakım Sonrası İzleme ve Kösemenlik Birimlerini kurduklarını anımsattı.

Acılı, “Bugün tayin işleminden sonra aramıza eskimemiş katılacak arkadaşlarımız üzere bulunduğunuz illerdeki Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla ‘İş Hayatına Harmoni Seminerleri’ni başlatacağız. 2022 yılında yapmış olduğumuz bu seminerlere 591 arkadaşımız katıldı.” açıklamasında bulundu.

“Sizin üzere hayatınızda belirsiz olabilecek tıpkı noktayı belli hale getirme imkanıdır”

Gençlerden çok madde beklediklerini anlatım eden Izdıraplı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler öz hikayesini kişi yazan çocuklarsınız. Kendi başarılarını kendisi şekillendiren çocuklarsınız. Zımnında hem gelgel bakımında bitmeme eden kardeşleriniz açısından hem birlikte genel kendisine hep gençlik amacıyla çok hususi ve kocaman yeknesak oluşum ediyorsunuz. Hayatınızın gabi artan kısmında ayakları üstünde duran, özlük hayatını yöneten fertler olarak bitmeme etmeniz amma ayrımsız zamanda arkanızdan mevrut kardeşleriniz amacıyla de bir örnek oluşum etmeniz serencam etap majör. Atama imkanı, sizin amacıyla hayatınızda belirsiz olabilecek bir noktayı belirli arkaç getirme imkanıdır. ‘Atama imkanı nasılsa var’ diye niteleyerek yeteneklerinizi, terbiye imkanınızı, eğitim hedeflerinizi küçültmeyin. Umum tersi, benzeri amme hizmetine karışma olma, hayatını idame ettirme garantisi nail olmak sizi kamçılasın, sizi motivasyon etsin.”

Konuşmaların arkası sıra Izdıraplı ve tören düzeni üyeleri butona basarak, harmoni kura işlemini başlattı. Basit ismi okunan gençlerden bazıları birey anlar yaşadı.

Kura çekimi sırasında ismi duyuru edilen ayrımsız zihayat sahneye çıktığı tam baygıntı geçirdi. Salondakilerin engelleme ettiği gencin afiyet durumunun mebzul olduğu öğrenildi.

Bakan Yanık, tören kapsamında Çorum Yavru Evleri’nde küsurat Merve Karaköseoğlu’nun resimlerinden oluşan sergiyi gezdi. Antrparantez programda, cesamet korumasından yararlanan gençlerden bazıları terane söyledi, folklor gösterisi sundu.Share: