Icra Vekili Ersoy stardı verdi, festival başladı

– Icra Vekili Ersoy stardı verdi, curcuna başladı

Diyarbakır terörle değil, curcuna ile anılmaya başladı

DİYARBAKIR – Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Diyarbakır Uğur Firez Yolu Festivali startı verilerek, çıkmaz çıkmaz festival etkinlikleri başladı.

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Kültür Yolu Festivalinin stardını verdi. Foto maraton etkinliğinde mütekellim Nazır Ersoy, festivalin 5 ilde gerçekleştiğini açıkladı. Vekil Ersoy, “Bu kültür yolu festivalleri, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’yle başladı. Sonrasında nezaret adına bunu Anadolu’ya yayma kararı aldık. 5 ilimize çıkarttık sayıyı. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, Başkent Firez Yolu Festivali’yle bitmeme etmişti. Bu yıl Çanakkale’yle başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Saz Festivali izledi. Bir Anda 1 Ekim’dahi Beyoğlu ve Başkent Firez Yolu Festivalleri başladı. Amma şimdi Doğu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Talih Hars Yolu Festivali’yle beraberiz. Bunun startını dahi bugün bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5, amma önümüzdeki yıl el sayısını 10’a çıkarıyoruz. 5 çıngı elan ilave şehrimiz geliyor. Şu esas kadar 3 tanesi kesinleşti. Önümüzdeki april ayında Adana Karnavalının portakal çiçeği karnavalını festivalimize alıyoruz. İzmir’üstelik Efes Kültür Yolu Festivali’ne yeniden april ayında yapıyoruz. Orada biliyorsunuz Alsancak inhisar fabrikası var, o fabrikanın yenileme ve renovasyon çalışmaları mart sonuna büyüklüğünde tamamlıyoruz. Etkinlik alanlarımızı oluşturmuş oluyoruz. Yeniden eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu hars yolu festivali halinde himayemize alıyoruz. Gaziantep Firez Yolu Festivali namına eylül ayında onu de katmış oluyoruz. 2 devam elan şehrimizi katacağız. Ayrımsız tanesi belli Akdeniz Bölgesi, ayrımsız tanesi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz nedir, 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında büyükşehirlerimize duyurmak ve anca yavaş yavaş Anadolu’ya ulaştırmak. Bu yıl 5 çıktık. Önümüzdeki yıl on ile çıkacağız. Herhangi Bir sene bu sayıyı arttırarak hep illere kazanmış olacağız. Deminden ben bu festivallerin arz ateşin bölümlerinden birini sizin fotoğraf maratonu uyguluyorum. Çünkü fotoğraf maraton, hem kendisi çok pir fotoğraflar üretip içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasını sağlıyor. Hem dahi kendileri haddinden fazla evire çevire fotoğraflar veriyorlar. Haricen birlikte dolay halkı sizi çok fena hâlde fotoğraflıyor. Yani gerçekte şehrin süsleri oluyorsunuz. Hareketli süsleri oluyorsunuz. O açıdan birlikte tığ çok önem veriyoruz işık maratona” dedi.

Bakan Ersoy festivalin önce haset Yağız Parafin Diyarbakır Işık Sergisi, Diyarbakır Hafriyat İzleri Işporta, İç Kermen Arkeoloji Müzesi, Türkiye Jokey Kulübü Kılık Sergisi, İç Kermen Saint George Kilisesi, Eş Anadol Rönesans Dreams Dijital Enstalasyon, İç Kale Saint George Kilisesi, Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Asar Sergisi, İç Kale İslami Asar ve Tematik Ekspozisyon Binası, FotoMaraton Diyarbakır Açılışı, İç Kermen Meydanı küçümseme yürüyüşü Devrim Erbil Teknikler ve Renkler Sergisi, Inatçı Burcu Felek Sıra Gözlemleri Etkinliği, Muannit Itır Terası, esnaf ziyareti, Türkiye Yazma Asar Kurumu Diyarbakır Uleması ve Eserleri Sergisi, Celil Cami-Mesudiye Medresesi Fatih Çıtlak ile Kıraat Dersleri -Dünya Gösterisi, 4 Ayaklı Minare’ye ziyaretlerde bulundu. Nazır Ersoy’un curcuna dahilinde akşam ezanı saatlerinde düzenlenecek konsere katılması bekleniyor.

Share: