İncir fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü

Dünyanın en nitelikli incirlerinin yetiştiği Aydın’de ballıdarı sezonu hareketliliği bitmeme ederken bu yılki incir fiyatları üreticilerin yüzünü güldürdü.

Dünyanın genişlik kaliteli incirlerinin yetiştiği ve ülke pazarının yüzdelik 80’ini karşılayan Aydın’dahi üstelik üreticileri hasat telaşı sardı. Aydın’birlikte yaklaşık 400 bin dönüm alanda incir üretimi yapılırken, sezonda bile ortalama 200 bin titrem ürün elde ediliyor. Hasat sezonuna başlayan üreticiler bile dönem doğmadan yola çıkıp güneşi ballıdarı ağaçlarının altında karşılıyor.

Aydın’ın makro incir üretim merkezlerinden olan İncirliova ilçesinde birlikte zaman hareketliliği devam ediyor, üreticiler sabahın er saatlerinde incir bahçelerinin yolunu tutuyor. Aynı yandan ağaçlardan hasat özne üreticiler bir yandan bile incirleri kurutmalık alanlara bırakıyor. Geçtiğimiz sene 30-35 TL beyninde olan cılız ballıdarı fiyatlarının bu sene 55-60 TL ortada olması ise üreticilerin yüzünü güldürdü.

Bu yıl incir fiyatlarındaki artıştan kıvançlı olduklarını anlatım eden ballıdarı üreticilerinden Recep Kaya ise “İncir, Aydınımızın koca ürünlerinden ve bizler buradan ekmeğimizi kazanıyoruz. Gelirimiz haddinden fazla şükür bu yıl dolgunca. Yemeklik cılız incirin kilosu bu yıl 100-150 TL ortada. Zayıf ballıdarı hava fiyatlarının kilogramı birlikte kalitesine bakarak bu sene 8 TL ile 70 TL beyninde değişiyor. Fiyatlarımızdan memnunuz. Bu yıl rekolte biraz düştü ama fiyatların gür olmasından memnunuz” dedi. – AYDIN

Share: