İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 nahoş tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca ayyarlık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye irsal edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Başka zanlılar ise adli taharri şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin toplumsal medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine çevrim yapanlara bile cali dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında dünyalık rica fail şüphelilerin, yasalı olduğunu izhar etmek üzere Doğruluk Bakanlığının sahte internet sitesi görüntülük resimlerini de paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde haddinden fazla faziletkâr miktarda haksız rüşvet elde ettikleri tespit edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal iletişim araçları hesaplarında dahi cali dekontlar ile efdal miktarda sağlık elde ettikleriyle ilişkin paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik sosyal medya hesaplarından faziletkâr kazançlı “forex” yatırımıyla ilgilendiren paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda fena kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden erdemli kazanç vaadiyle “envestisman danışmanlığı ücreti” adı altında dünyalık arzu ettikleri, bu eşhas üzere haddinden fazla dünyalık kazandıkları yönünde sahte dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri için “idrak ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin kanuni olduğuna ikna etmek amacıyla Adalet Bakanlığının resmi hava logosunu ve genel ağ sitesine ait görüntülük resimlerinin olduğu vesika ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 münasebetsiz karşı denetim kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Sazak, Trabzon ve Van’de 16 Eylül’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 19 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’üstelik 9, mevki genelinde 121 kişiyi dolandırıp kısaca 1 milyon 800 bin teklik haksız vergi elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: