“Kalabalık melocan kavurması” coğrafi işaretle tescillendi

Cıvıl Cıvıl’nun elzem lezzetlerinden “Kalaba melocan kavurması”na coğrafi bel tescil belgesi verildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan kayıtlı açıklamada, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığının girişimleriyle Ordu melocan kavurmasının, Türk Berat ve Ayraç Kurumunun 11 Eylül 2022 tarihli kararıyla coğrafi işaretli iz yerine tescillendiği belirtildi.

Cıvıl Cıvıl melocan kavurmasının coğrafi meni almasının peşi sıra ülke genelindeki coğrafi meni tescili yapılan nişane sayısının 10’a çıktığı dökme açıklamada, elan önce Kabataş helvası, Perşembe koz helvası, Kalabalık plato pancarı (gözleme) turşusu, Akkuş şeker hastalığı fasulyesi, Kalabalık kivisi, Kargaşa tostu, Yalıköy köftesi, Kalaba taflan turşusu ve Ordu sakarca mıhlamasının tescillendiği kaydedildi.

Açıklamada, melocanın, ormanlık arazilerin çalılık bölgelerinde katıksız yetişen sarılıcı, tırmanıcı, dikenli ve çokça yıllık benzeri bitki olarak bilindiği belirtilerek, bitkinin, april-mayıs aylarında başlayıp eylül sonuna büyüklüğünde bitmeme fail dönemde hasat edilen genç sürgün uçlarının tüvana, konserve veya salamura kendisine kullanıldığı bildirildi.

Kargaşa melocan kavurmasının geçmişinin ise Osmanlı dönemine dayandığına işaret edilen açıklamada, “Alelumum asıl yemeğin birlikte tüketilmesine karşın esas aşındırmak olarak de yenilebiliyor. Melocan kavurması antrparantez Kalaba’de ilkbahar aylarında düzenlenen festival ve şenliklerde yavaş deste gören yemeklerin arasında ilk tam meydan alıyor.” ifadesine vadi verildi.

Share: