Kılıçdaroğlu: “Helalleşme Ayrımsız Düşünce İsteme Değildir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Helalleşme Buluşması’nda”; “Helalleşme, tıpkı fikir isteme değildir… Gönlümü, yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, tamam hakkım size helal olsun. Maksat ve kendilik benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene birlikte benim söylediğime inanmayana dahi ego tevakki etmek yaşamak zorundayım. Amma bilmenizi isterim, helalleşmeye ihtiyacımız var. Biz bunu birlikte yapacağız. Cebin çıkanlara karşın yapacağız. Bu ülkeye huzuru, bu ülkeye bereketi getireceğiz. Benim hakkım sizlere helal olsun” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, İstanbul’üstelik; CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği Helalleşme Buluşması’na katıldı. Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasından evvel, kürsüye mevrut vatandaşları dinledi. Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ile alay malay, toplantı salonunun yöre sıralarında değil, elan dip sıralarda vatandaşlarla alay malay oturduğu görüldü.

Kılıçdaroğlu, vatandaşları dinledikten sonraları şu konuşmayı yaptı:

“KAMPLAŞAN BİR TÜRKİYE İSTEMİYORUZ ÇEKIŞME FAIL BİR TÜRKİYE İSTEMİYORUZ”

“Kamplaşan ayrımsız Türkiye istemiyoruz. Savaş fail bire bir Türkiye istemiyoruz. Barış zarfında, erinç süresince yaşamak istiyoruz. Kamplaşmayı siyaset kurumu yapıyorsa degaje kitlelerde dip yaralar açıyor. Bu yoğun yaralar hem insan namına bize hem mevki olarak Türkiye’ye balaban zararlar veriyor. Güzelce konuşmalar yapıldı. Üç dun ilkokul yukarı ego bu konuşmaları ayrı ayrı illerde, ayrı ayrı kişilerden dinledim. Helalleşme bayağı tıpkısı davet değildir. Helalleşme bire bir zamanda oturup buyurmak demektir. Oturup düşüneceğiz neden çekişme ediyoruz? Hangi gerekçeyle çekişme ediyoruz? Hadi kavga ettik, keşke barışmasını bilelim. Şayet biz bunu yapabilirsek bu memlekete huzuru getirmiş oluruz, birlikteliği getirmiş oluruz. Peki kusurumuz var. Defaatle ifade ettim. Peki yanlışımız dahi var. Günah, insana anlaşılan benzeri kavramdır elhak. Hepimizin hatası türlü. Bilcümle mesele tıpkı hatayı yine etmemektir. Benzeri yanlışı sürdürmemektir. Bunu yaptığımız zaman sorunu iri ölçüde çözmüş oluruz.

“HELALLEŞME AYNI ZAMANDA GEÇMİŞTEKİ YARALARI YOLMAK DEMEKTİR”

Helalleşmek tıpkı zamanda itilaf etmek demektir. Ayrıştığımız kişiyle itilaf etmek demektir. Oturup temas etmek demektir. Bir sofraya benimsenmek demektir. Ayrımsız yemeğe kaşık savurmak demektir. Sofraya otururken dua geçmek, demektir. Helalleşme budur. Helalleşme bir zamanda geçmişteki yaraları kullanmak demektir. Yaralar var siyasiler onu kaşıyorlar kuşkusuz kanatırız diyerek, o yaraları. Imkânsız efendim, o yaraların kapanması geçişsiz. Geleceğe bakmamız lazım. Geçmişteki acılardan ibret çıkarıp, aynı acıların gelecekte yaşanmaması demektir, helalleşme budur. Biz bunu yarmak istiyoruz. Bu olmalı elhak, bu olmadığı takdirde dirliği, beraberliği, birlikteliği sağlayamayız. Bunu yapmamız geçişsiz.

“TÜRK SİYASET TARİHİ AÇISINDAN IRI BİR ÖNEMİ VAR BU BULUŞMANIN”

Bizim açımızdan akıbet evre değerli tıpkısı hareket, çokça makro tıpkısı debi. Oturup bahsetmek, dinlemek bize bakıp yeri geldiğinde metin ve düzgün eleştiriler yapmak bizim açımızdan sonuç paye değerlidir. Bu buluşmanın iri tıpkısı önemi var. Hemen bizim açımızdan değil. Türk siyaset tarihi açısından büyük bire bir önemi var bu buluşmanın. Imdi bu arada olmalıyız, birlikte olmalıyız. Değişik düşünebilir miyiz? Elbette değişik düşüneceğiz. Farklılıklar tabiatıyla mümkün. Değişik düşünceler, görüşler kabil ama bunlar savaş nedeni olmamalı, münasebet kavga ediyoruz? Bunları aşmasını bilmeliyiz. 21. yüzyılda daha çok yöntem kurumu bunları gitmek zorunda ve tığ bunları aşacağız.

“SİYASETİN DA SAMİMİ ZEMİNDE YÜRÜMESİNİ İSTERİM”

Erdemli bir hareket bire bir zamanda zaman buraya gelişiniz. Düşüncelerinizi bulutsuz tabir edişiniz, yeri geldiğinde bize yönelik eleştirileri bile yapmanız erdemli ayrımsız harekettir, insancasına aynı harekettir. Gelecek kaygısı duymayalım bellek hareketidir bu akım benzeri zamanda. Bu akıntı bir zamanda politika kurumuna ibret veren benzeri harekettir. O açıdan buraya gelişiniz, oturup konuşmanız, düşüncelerinizi tabir etmeniz, yeri geldiğinde dahi bizim samimiyetimizi sınav etmeniz. Ben yürekten ayrımsız insanım, içimde hangi varsa dışımda da o vardır. Siyasetin de içten zeminde yürümesini isterim. Hakeza olmadığı takdirde memleketi huzura kavuşturamayız. Bunu beğenmek zorundayız, gelişigüzel yazmak zorundayız.

Amma aynı amacı güdüyorsak. Yani beraber yaşamayı, yani gelişigüzel yaşamayı, yani değme evde huzurun olmasını, yani rastgele evde bereketin olmasını, yani sokaklarda, caddelerde kadın eş, yaşlı genç bu arada gezmeyi, arz azından tanımadığımız bire bir insana birlikte selam vermeyi, nasılsın demeyi, parkta oturduğumuz zaman sunu azından yüzümüze cebin göz göze bakmayı bilmeliyiz, görmeliyiz.

Yetiştiğim Anadolu böyle tıpkı Küçük Asya’ydu. Çocukluğum böyle bire bir ortamda geçti. Ortaokul öğrencisiyken köylere giderdik. Köylerde ortaokul öğrencilerine göt kurulurdu. Bingöl’ün Gailesiz ilçesinin köylerine giderdik. Demincek o kadar yabancılaştık ki birbirimizle neredeyse hiç selamlaşmayacağız, tek konuşmayacağız.

“ARTIK YÖRE YARGILARIMIZDAN BILE KURTULMAK ZORUNDAYIZ”

Dış görünüşümüzü esas aldık ve birbirimize o esastan bakıyoruz. O esastan dolay yargılarımızın esiri namına gidiyoruz. Imdi dolay yargılarımızdan de boşanmak zorundayız. Bu tıpkı zamanda tıpkı vatanseverliktir. Vatanımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz, insanımızı seviyoruz olur bu kavga hangi o ant? Helalleşme bir zamanda sevgiyi büyütmektir. Sevgiyi, dostluğu, kardeşliği izam etmek zorundayız. Kucaklaşmalıyız. On Paralık tanımadığımız bir âdem, başlık komşumuz diyelim; on paralık selamlaşmadık de… Amma tıpkısı incitici olduğunda onun acısını paylaşmalıyız. Ortaklaşmalıyız acıda, sevinçte dahi ortaklaşmalıyız. Helalleşme bir zamanda bu ortaklaşmayı büyütmek demektir. Bunu düzenlemek zorundayız.

“İNSANLARI DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI HAPSE ATAMAZSINIZ”

Ben bu ülkede eğer cılız aldatmak kavgasını bitiremiyorsam sebep siyasa yapıyorum? Rastgele evde huzurun olması üzere savaşım etmiyorsam niye yöntem yapıyorum? Şayet toplumun seçkin kesimiyle fikir versin yahut vermesin helalleşme benzeri oy isteme değildir. Helalleşme yaşanan dip acılardan öğüt çıkarıp, gelecekte hakeza tıpkı acının yaşanmama çağrısıdır tıpkısı zamanda. Yetmedi mi çektiğimiz teessürat? Yetmedi mi yaptığımız kavgalar. Benzeri dönüş sıhhatli sol birbirini öldürdü. Bire Bir periyot eller birbirini öldürdü. Pırlanta kabilinden evlatlarımızı kaybettik. Hapishanelerinde şayet düşüncesinden ötürü insanlar hapse atılıyorsa bu doğru değildir. Benim kabil demek zorunda değil insanlar amma insanları düşüncelerinden dolayi hapse atamazsınız. Yazıktır günahtır. Bunların dışına çıkmalıyız daha çok ayrımlı ayrımsız yere gelmeliyiz.

“BU ÜLKEYE HUZURU, BU ÜLKEYE BEREKETİ, BU ÜLKEYE BEREKETİ GETİRECEĞİZ”

Gönlümü sizlere açtığımı bilmenizi isterim, yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, olur hakkım size helal olsun. Bu konuda yer ufak tıpkısı endişeniz olmasın. Maksat ve benlik benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene bile ben tevakki etmek sezmek zorundayım. Benim söylediğime inanmayana de ben saygı fark etmek zorundayım. Ama bilmenizi isterim bizim helalleşmeye ihtiyacımız var. Biz bunu inşallah yapacağız, alay malay yapacağız. Cebin çıkanlara karşın yapacağız. Bu ülkeye huzuru, bu ülkeye bereketi, bu ülkeye sevgiyi getireceğiz. Dediğim kadar benim hakkım sizlere helal olsun.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının arkası sıra, güruh basına mecbur adına bitmeme etti.Share: