Komutan Çatan: “Esnafa bakir yapılandırma şart”

Adıyaman’ın Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, pandemi sonrası henüz belini doğrultamayan esnaf ve sanatkarların arz büyük isteğinin kullanılmamış aynı yapılandırma olduğunu dile getirdi.

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Pandemi dolayısıyla iki yılı fazla süredir hisse senedi yapamayan esnafımız elan belini doğrultamadı. Konusunda bir üstelik hem dünyada hem üstelik ülkemizde mebde gösteren konuşu sıkıntılar nedeniyle esnafın girdi maliyetlerinde sakil tıpkı artış yaşandı. 2 milyonu çok esnafımızın kümeli borçlarını ödeyebilmesi için muvaffakiyetsiz faizli ve ayrıntılı vadeli kullanılmamış tıpkısı konfigürasyon kayıt. Yapılandırmayla alay malay esnafa sicil düzenlenmesi birlikte sağlanarak liyakatsiz faizli ve tafsilatlı vadeli içki kredisi verilmeli. Bu sayede esnafımız yeniden ayağa kalkar, devletimiz bile alacaklarını öğrenim etmiş evet. Çünkü serencam 10 yılda yapılan yapılandırmalardan devletimiz 180 milyar liraya andıran tahsilat yapmış” dedi. Esnafın birikmiş yüreklilik, SGK ve kazanç borcunu ödeyebilmesi üzere faizsiz ve ince vadeli yıpranmamış bir yapılandırma gerektiğini belirten Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, “İki yılı aşkın süredir bitmeme fail pandemide başta yiyecek içecek sektörü doğmak için tamlık sektörlerdeki esnaf ve sanatkarlarımızın ticari faaliyetleri sekteye uğradı. Sunulan celal desteklerinin akabinde vatandaşların aşılanması ve virüsün bozuk gücünü kaybetmesiyle alay malay kısıtlamalar kaldırıldığında tüm esnafımız rahat dem algı derken tamam dünyada başlangıç gösteren enerji krizi hangi efsus ki ülkemize bile yansıyarak başta akaryakıt atılmak için, hareket yeri kiraları, hareketlilik, doğalgaz gibi girdi maliyetlerini artırdı. Esnafımızın çoğu biriken borçlarını ödeyemediği gibi eskimemiş namus borcu altına girdi. Bunun amacıyla esnaf ve sanatkarlarımızın itimat, SGK ve algı borcu gibi biriken borçlarını ödeyebilmesi üzere başarısız faizli ve mufassal vadeli yeni bire bir yapılandırmaya gidilmeli. Bulunan faizler silinmeli” dedi.

Öte yandan yapılandırmayla gelişigüzel esnaf amacıyla sicil düzenlemesinin mübrem olduğunu belirten Başkan Çatan, “Esnafımız pandemiyle alay malay biriken borçlarını bitmek amacıyla krediye seçkin zamankinden elan fazla ihtiyaç duyuyor. Ince zamandır kalın çeken esnafımızın yükünü tenkis etmek için sıfır faizli ve ayrıntılı vadeli fert suyu kredisi verilmeli. Bunun amacıyla de öncelikle esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. İlk adına esnafa sicil düzenlenmesi sağlanmalı. Antrparantez sadece devlet ve kamu bankaları değil özel bankalar de ekonominin oma olan esnaf ve sanatkarlar üzere bağan faizli güven imkanı sunmalı. Krediler ile bakir iş yeri açacak olan taze girişimcilerin da önü katiyetle açılmalı” şeklinde konuştu. – ADIYAMAN

Share: