Mardin’de yüzde 50 atıfet ile çiftçilere 3 bin ton ağızotu dağıtıldı

Mardin’dahi yüzde 50 teberru ile çiftçilere 3 bin ton ağızotu dağıtıldı

MARDİN Mardin Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü ortaklığında, yaşanan kuraklık zımnında artan ağızotu maliyetlerine alın hayvan üreticilerini destek olmak amacıyla yüzde 50 atıfet ile 3 bin titrem benzen yemi dağıttı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Keyif İşleri Kat Başkanlığı ve İl Ekincilik Müdürlüğü, ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle mütezayit yem fiyatlarını etken hayvan üreticilere yansıtmamak ve üretimi artırmak için “Tam Beslendim, Verimim Arttı; Istikrarlı Beslendim, Kalitem Arttı” Projesi’ni hayata geçirdi. Proje çerçevesinde Ilbay ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mahmut Demirtaş’ın katılımlarıyla, İl Ekincilik Müdürlüğü avlusunda düzenlenen izlence ile site genelinde 1645 işletmede, tahminî 10 bin büyükbaş ve kestirmece 100 bin küçükbaşın yemleme ihtiyacını karşılamaya yönelik, 3 bin ton süt yemi dağıtımı gerçekleştirildi.

“Yaklaşık 8 ay bilahare vatandaşlarımız temelli konutlarına yerleşecekler”

Depremin arkası sıra cesamet, millet ahali ele vererek sıkıntıları ve yaraları sarmaya başladıklarını tamlayan Vali Demirtaş, “Tıpkısı taraftan oba kentler, aynı taraftan konteynır kentler kurulmaya başlandı. Kalıcı konutların temelleri atılmaya başlandı. Yaklaşık 8 kamer sonradan vatandaşlarımız kalıcı konutlarına yerleşecekler. Yer Sarsıntısı dolayısıyla Mardin’e mevrut kısaca 35 bin vatandaşımızı evlerimizde, yurtlarımızda, misafirhanelerimizde, misafir ederek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Böyle boğuk aynı zamanda kapılarını ve gönüllerini açmalarından dünya Mardinli hemşehrilerime teşekkürname ediyorum” dedi.

“3 bin titrem yemi çiftçilerimize ve köylülerimize dağıtacağız”

Mardin Büyükşehir Belediyesi yerine İl Tarım Müdürlüğü ile alay malay ömre bedel benzeri projeyi hayata geçirdiklerini tamlayan Vali Demirtaş, “Mardin tıpkısı tarım kenti, aynı turizm kenti, tıpkısı sanayi kenti ve transit ticaretin merkezidir. Mardin Büyükşehir Belediyesi adına tarımın ilimizde gelişmesi amacıyla çokça balaban katkılarımız oldu. Bugüne kadar 29 proje gerçekleştirdik. Bunun çiftçilerimize katkısı kısaca 145 milyon liralık civarında. Bunun yarısından fazlasını Büyükşehir Belediyesi yerine karşıladık. İl Tarım Müdürlüğü, YİKOP, GAP ve çiftlerimizin katkılarından etraf teşekkür ederim. Mardin’imizde 75 bine mail kocabaş ve 1 milyona yakında küçükbaş efsanevi var. Bizim kesin efsanevi sayısını artırmamız gerekiyor. Tarım alanlarımız haddinden fazla serbest, dağlarımız ve meralarımız var. Buraların yersiz kalmaması geçişsiz. Hepimizin üreterek devlet ekonomisine katkıda bulunmamız geçişsiz. Çiftçilerimizin yükünü azaltmak hesabına 3 bin titrem yemi çiftçilerimize ve köylülerimize dağıtacağız. Hem cilt üretimine hem bile benzin üretimine iri katkısı olacak. İnşallah ekonomiye aheste bir yardım sağlayacağız. Projenin hazırlanmasından emeği sabık cümle arkadaşlarımıza çok teşekkürname ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Share: