Kadın kooperatiflerine güzeşte yıl 13,7 milyon teklik bağış sağlandı

Ticaret Bakanlığı, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında güzeşte yıl, çoğunluğu kadınlardan oluşan ve eş emeğini istimara amacı güden 54 ilden 141 kooperatifin 144 projesine, 13 milyon 669 bin 98 teklik teberru desteği verdi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, Tecim Bakanlığınca kadın kooperatiflerin desteklenmesine yönelik adımlar atılırken eş ihracatçılara yönelik da gâh projeler yürütülüyor.

Kooperatif ve ense kuruluşlarının istihsal ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde aktiflik ve verimliliğin sağlanması, uygulayım bilimi ve yeni istihsal tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve ferdî tasarrufların makul kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amacıyla KOOP-DES yürütülüyor. Yapılan değerlendirmeler sonucu, 2022 yılında KOOP-DES kapsamında, ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğini yorum amacı güden 54 ilden 141 kooperatifin 144 projesine, 13 milyon 669 bin 98 liralık hibe desteği verildi.

Kadın kooperatiflerine eğitim bilimi

Bakanlıkça, eş kooperatiflerine yönelik eğitimler dahi düzenleniyor. Bu programlar, kaymakamlıklar, belediyeler, ticaret odaları, sivil sosyete kuruluşları, üniversiteler ve karı girişimcilerden mevrut talepler doğrultusunda tevhit ediliyor.

Söz konusu terbiye ve brifing faaliyetlerinden 2022 yılında çevrim içi ve yüz yüze oluşmak için Ankara, İstanbul (Memleha), Afyon, Uşak, Kütahya, Karabük, Ankara (Polatlı), Bolu, Düzce, Bilecik, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Aksaray, Konya, Karaman, Kırşehir, Siirt, Şırnak, Hakkari, Mardin, Batman, Zonguldak, Manisa, Denizli, Burdur, Isparta, Niğde, Hatay, Yalova, Sazak, Trabzon, Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane’den yaklaşık 1429 elçi yararlandı.

Eş ihracatçılar için projeler

Bakanlık, ihracat potansiyeli taşıyan karı ve tüvana girişimcilerin daraç dışı pazarlara karışma edilmelerine korumak amacıyla Export Yüksekokul Avrat ve Tüvana Müteşebbis İhracatçı Yetiştirme Programı, Türkiye Kadın ve Tendürüst Girişimci Online-Fiziki Network Programı, W2W-Ulusal Kadın İhracatçı Platformu, Ferişte Yatırımcı Ağı Projeleri üzere projeler birlikte geliştirdi.

Avrat girişimcilerin ihracat süreçlerine dahil olmaları amacıyla ihtiyaç duydukları bağlantıların oluşturulması ve ihracata yönelik bilgilendirmelerin yapılabilmesi üzere hayata geçirilen bu projeler kapsamındaki çalışmalar geçen yıl de bitmeme etti. Bu kapsamda, “W2W-Millî Avrat İhracatçı Network Platformu” e-Oran Kapısı üzerinden yekpare eş girişimcilerin kullanımına sunuldu.

Share: