Merkez’in Faiz Kararına Tepkiler: “Tcmb Imdi Yoldan Bundan Sonra”

Form Bankası (TCMB) yüzdelik 13 olan siyaset faizini yüzde 12’ye indirdi. Ekonomistler repo indirimi kararını eleştirdi. Örtülü Eğilmez, “Güler misin, ağlar mısın?” derken Atilla Yeşilada, “TCMB çıktı yoldan daha çok” yorumunu yaptı.

Ekonomistler Hedef Gürses, Bilinmeyen Eğilmez, Atilla Yeşilada, Sarp Karatepe, Âlem Kıvrılma Zelyut ve Şair Bingöl Hat Bankası’nın siyaset faizini yüzdelik 12’ye indirme kararını eleştirdi. Yapılan yorumlar şöyle:

“ÇOKÇA YAZIK”

Garaz Gürses: “Çokça eyvah; özlük parasını gömen benzeri kalıp bankası apayrı yerde bulunmayan…”

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Hafi Eğilmez: “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede minval bankası getiri indiriyor ve gâh yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?”

“TCMB ARTIK YOLDAN ÇIKTI”

Atilla Yeşilada: “TCMB artık yoldan imdi.  100 baz puan daha faiz indirimi, ego Dünya’dahi değil, Mars’ta yaşıyorum söylemek.”

“ALSANA MALİYET İNDİRİMİ”

Sert Karatepe: “Krediye erişimin kilolu şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan nema indiriminin biricik bire bir açıklaması olabilir: Bankalara ve nedeniyle banka hisselerine yüklenmek. Apayrı açıklaması olamaz. Faiz indirimi ile; bankaların MB’den borçlanma maliyeti düşecek. KKM getiri oranları düşecek, zira politika faizi fazlalık 3 fakül limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar söylemek amacıyla iri punt.”

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ KAMU YERINE”

Saz Şairi Bingöl: “Form Bankasının faizi yüzdelik 13’ten yüzde 12’ye düşürdüğü bire bir ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna geçerli rötar faizi yüzde 30. vatandaşın Devletten olan alacağına meri faiz ise yüzdelik 9. Demincek biz ne faize karşıyız tekmil yerine?”

“CÜMLE EMİN OLSUN BUNLAR İYİ GÜNLER”

Âlem Devrim Zelyut: “AKP’nin taktikleri: Bakın faizi kuşkusuz indirdik, seçimde bize görüş verin enflasyonu dahi böyle indirelim… Bu taktiğe kanıp oy veren kazanç mı? AKP, TCMB’yi kullanarak tamamen seçimlerde kullanacağı tıpkısı rapor amacıyla sıska ve enflasyonu patlattı, amma cümle güvenli olsun bunlar iyi eyyam!”

Share: