Muğla’da kuzugöbeği altınla yarışıyor

Muğla’birlikte kuzugöbeği altınla yarışıyor

-Kilosun bin liraya büyüklüğünde azrail buluyor

MUĞLA Muğla’da Mart-Mayıs aylarında doğal ortamda yetişen kuzugöbeği mantarı rustik mahallelerdeki vatandaşların kesim kaynağı olurken, kilosu 800 ile 1000 liradan alıcısıyla buluyor.

Muğla’de vatandaşlar tarafından haddinden fazla sevilen kuzugöbeği aynı zamanda kırsalda zihayat kadınların bile konvansiyon kapısı oldu Muğla’nın Reze ilçesinde geçen sene fiyatı 400 ile 500 lira olan kuzugöbeği, bu yıl yağışların birkaç olması ve susuzluk sebebi ile kilosu 800 ile 1000 liraya almaç buluyor. Muğla’nın Reze ilçesindeki halk pazarında satılan kuzugöbeği mantarının kilosu 800 ile 1000 liradan satılıyor.

Geçimini karye ürünleri satarak sağlayıcı Elif Tolgay, “Kuzugöbeği bu mevsimlerde sâdır bire bir eser. Bizim burada kuzugöbekleri 2 ay sürer çokça gıdalı, haddinden fazla hayır bir mantar hastalığı. Şu anki fiyatı kilosu 800 ile 1000 TL beyninde değişiyor” dedi.

“Kuzugöbeğinin faydası”

Kuzugöbeği mantarı soluk şekerini dengede tutan zihayat tıpkı azık olarak bilinirken, diyabet riski altında olan vatandaşlar, bu mantarı tüketebiliyor. Düşük kaloriye topluluk olan kuzugöbeği mantarı, diyet öğünlerinde vatandaşlara rızık desteği bile sağladığı biliniyor.

Share: