Müzede sergilenen patlamamış bütünüyle mermisi paniğe sebep oldu

Müzede sergilenen patlamamış külliyen mermisi paniğe illet oldu

Jandarma Karakol Komutanının dikkati ayrımsız faciayı önledi

ARTVİN – Artvin’in Arhavi ilçesi Dikyamaç köyünde mevcut müzede patlamamış aynı tümden mermisinin sergilendiği ortaya çıktı. İlçe açıkgöz karakol komutanın tesadüfen ayırt ettiği külliyen mermisi bomba imha eksper ekiplerince süreduran ayla getirildi.

Edinilen bilgiye bakarak, ilçeye sadık Dikyamaç köyünde geçtiğimiz 13 Eş günü Rumi yılbaşı eğlencesi olan ‘Kalandar’ etkinliği düzenlendi. Çağ yapılan ve çokça sayıda vatandaşın katıldığı programa, açıkgöz ekipleri de katıldı. Canlılık sonrası, köyde 2012 yılında kurulan ‘Yaşam Tarzı Müzesi’ gezildi. Müzenin zarfında kâin çok sayıda yabansı ve nahiye halkının yaşamını anlatan mahsulat misafirlere yegâne bir tane tanıtıldı.

Müzeyi gezenler beyninde bunan Kurnaz Komutanı Taner Mahmur Çiçeği, müzede mevcut bir külliyen mermisinin patlamamış olduğunu ayırt etti. Bunun üstüne görüngü adına bomba imha ekipleri çağırıldı. Ekipler köyden ırak tıpkısı alanda fünye sebebiyle bütünüyle mermisini patlattı. Fenomen köyde şişman paniğe sefer açarken, karakol komutanın dikkati balaban aynı facianın önüne önceki oldu.

Konuyla ilgilendiren bilgi veren köy muhtarı İdris Numanoğlu, “2012 yılında kurulan müzede köyümüz ve mekân köylerden aynı çok bergüzar aldık. Evlerinde mevcut antikaları insanlar getirip müzeye bağışladı. Tığ da ödül yapanın ismini kayıt ettik. Külliyen mermisinin üstelik Han köyünde kâin ve şimdi rahmetlik olan bire bir amcamız bağışlamıştı. Kalandar etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz eğlencede müzeyi gezen devriye komutanı merminin patlamadığını fark etti. Elan sonra uzman ekipler mermiyi atıl ayla getirdi. Şükür şişman ayrımsız afet olmadan atlatıldı” ifadelerini kullandı.

Share: