Ödemiş’in Kurtuluşunun 100. Değer Yılı Coşkuyla Kutlanıyor

İşgale alın İlkkurşun direnişi ile Kuvayı Milliye’nin temellerinin atıldığı Ödemiş’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. Değer Yılı kutlamaları çelenk yer töreni ve bayram yürüyüşü ile başladı. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “3 Ilkgüz’dahi Ödemiş’te olmak, 3 Eylül’dahi Ödemiş’i gitmek hangi iri benzeri çekicilik. 100. Değer Yılı’na kavuştuğumuz Halas Bayramımız hepimize kutlu olsun!” dedi.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında coşku, çelenk en töreni ve bayram yürüyüşü ile başladı.

Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma törenine, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Ateşli, Ödemiş Türe Komisyonu Başkanı Okumuş Uyan, İlçe Cingöz Komutanı Binbaşı Hüseyin Parıltı, İlçe Güvenlik Müdürü Hasan Gayrı, protokol üyeleri, politik partilerin kaza başkanları, Ödemişli rahmetli Başbakan Şükrü Saracoğlu’nun torunu yazar Deva Saracoğlu Yakar ve eşi Yiğit Yakar, İstanbul Ödemiş Ekin Tanıtım ve Tesanüt Derneği Başkanı Osman Azmak ve dernek üyeleri, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, gaziler, efeler ve Ödemişliler katıldı.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması sonrası ocumak duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Henüz sonradan kurtuluşun 100. yılını simgeleyen üç parti bütünüyle atışı yapıldı. Külliyen atışlarına çalınan sirenler da zevcelik etti.

ERİŞ: “DİRENİŞİN, DİRİLİŞİN, SONSUZA ARBEDE VAR OLUŞUN ADIDIR 3 EYLÜL”

Günün anlam ve önemini tamlayan konuşmayı özne Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, şunları söyledi:

“3 Ilkgüz’üstelik Ödemiş’te atılmak, 3 Eylül’bile Ödemiş’i aylamak hangi nazik ayrımsız kurum. 100. Haysiyet Yılı’na kavuştuğumuz Kurtuluş Bayramımız hepimize mutlu olsun!

Mangal Dağı’ndan, Metristepe’den, Duatepe’den, Kocatepe’den, Çiğil Tepe’den Dumlupınar’dan ateşin tıpkı yeğin kabil akıp bize özgürlüğümüzü getirenlere esenleme olsun! ‘Ordular, geçmiş hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’  diyen Mustafa Eksiksizlik’e selam olsun! İsmet Paşa’evet, Fevzi Çakmak’a; Mürsel Paşa’ya, Fahrettin Paşa’evet, Kaymakam Zeki’ye; Binbaşı Salih Bozok’a, Yüzbaşı Şerafettin’e, Üsteğmen Arif’e, Rezerv Subay Besim Efendi’ye ve adını buradan sayamadığım tamlık kahraman komutanlarımıza ve onların korkusuz askerlerine esenleme olsun!

Kurtuluş amacında ölümü hücre düzlük Kuvayı Milliyecilerin ruhlarının huzura kavuştuğu halas gününden tamlık hemşehrilerimi nazikâne, dostça selamlıyorum. Bu sabahleyin, Selanikli tıpkı yetim çocuğun yurt sevgisini yüreğimizde hissederek uyandık. Çünkü bu benzersiz topraklara ‘artık tek kirli ayağın basamayacağını’ yekpare dünyaya ilan ettiğimiz günün 100. yılındayız!

İlkkurşun Direnişi’ni göğsünde şeref madalyası yerine taşıyan Kahraman Ordusu’nun, Kuvayı Milliye efelerinin yüreğinde özlemle yanan ateştir 3 Eylül. Parolası ‘Ya İstiklal ya Ölüm’ olanların, ‘Özgürlük ve istiklal benim karakterimdir’ diyenlerin destanıdır 3 Ilkgüz. Direnişin, dirilişin, sonsuza çatişma var oluşun adıdır 3 Ilkgüz…

İlkkurşun Direnişi ile Kuvayı Milliye ateşini yakıcı Yiğit Ordusu neferlerinin torunları olarak, seçkin karışı Milli Savaşım kokan, Şehit kanıyla sulanan bu topraklarda, Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten katiyen vazgeçmeyeceğiz!

Zira bizler bu büyük mirası; Ali Orhan İlkkurşun komutasında Hacı İlyas tepelerinde İlkkurşun destanını yazan yiğitlerden devraldık. İşgale cebin İtilaf devletlerine ‘Artık biliniz ki çeşit değil, zırh konuşacaktır.’ diye makara çekici Ilçebay Bekir Sami Bey’den, Yüzbaşı Tahir Bey’den işgalin başladığını duyunca Alp Ordusu’na koşan kahramanlarımızdan Osman Duygulu’dan devraldık.

Bizler bu mirası ateşten gömleği giyip Mursallı’da Galip Sarıklı eğreti adıyla Kuvayı Milliye’yi örgütleyen Kuvvacı yiğit Heybet Bayar’dan devraldık.

Bizler bu büyük mirası vatanı obstrüksiyon altındayken silahını kuşanıp dağlarda savaşan Ağabey Başvekil Şükrü Saracoğlu’ndan devraldık. Cephelerden cephelere onma sürmek için koşan, İlkkurşun Savaşı’nda beyaban hastanesi kuran Âdem Doktor Mustafa Bengisu’nun aka ruhuyla yarına taşıyoruz bu mirası.

Rum’daki isyanları bastırıp düşmanla çarpışırken martir olan Poslu Mestan Ağabey’nin, vatanını canından eren bilici kahramanlarımız Mursallılı İsmail Ağa’nin Çaylılı Eş Mehmet Ağa’nin, Birgili Karaerkek Mehmet Ede’nin, Kelesli Tasavvur Ede’nin, Çamlıcalı Hüseyin Ağa’nin, Bademyeli Âmâ Küçümseme Ağa’nin, Adagideli Yağız Hüseyin Aka’nin, Ketendereli Mustafa Ede’nin, Hanaylıoğlu Mehmet Emin Efe’nin muazzez hatıralarını yüreğimizde yaşatıyoruz. Akıbet mermisine büyüklüğünde direnip Kanlı Kısık’ta şehit olan Gökçen Hüseyin Ağa’nin yüreğindeki cesurca taşıyoruz özgürlük meşalesini.

ZAFERİ ANCAK İNANANLAR VE KAZANANLAR KUTLAR!

Bu kibirli günün 100. yılını kutlarken ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyen Mustafa Eksiksizlik’in milletine olan inancıyla Cumhuriyetimize ve geleceğimize eş çıkıyor, yarınlara güvenle bakıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, ülkemizin yetişkin tarihini öğretmeyi kendimize bire bir fariza biliyor, tarihimizden aldığımız güçle Kuvayı Milliye’nin şehri Ödemiş’i geleceğe hazırlıyoruz.

Zira tığ, bastığımız toprakların hoppadak toprak olmadığının bilincindeyiz. Oğlunu on paralık doğaç martir olmaya gönderen anaları, yurt uğruna kaybettiği evladına ağlayamayan babaları, küçücük yaşında cephede savaşçı yiğitleri ve Kuvayı Milliye ruhunu tıpkı dakika da unutmuyoruz.

Bizler biliyoruz kim; zaferi ancak inananlar ve kazananlar kutlar! 1 Haziran 1919’dan 3 Ilkgüz 1922’ye, 3 yıl 3 ay 3 dolaşma süren karanlığın peşi sıra sonsuza çatişma aydınlığa kavuştuğumuz bu hümayun dönüş, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından düz yetişkin bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara ayrımsız yol elan mutlu olsun. Bu artımlı topraklarda özgürce kişi onurunu bizlere bırakıt bırakan Balaban Önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kuvayı Milliye’nin yiğit efelerini, vatanını canından ermiş bilen şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi içtinap etmek, minnettarlık ve rahmetle anıyorum. 100. yıla kavuşmanın gururuyla Ödemişimizin halas haset, hürriyet haset, saraka günü hümayun olsun!”

ÖDEMİŞLİ EFELER’DEN DUYGULANDIRAN GÖSTERİ

Başkan Eriş’in konuşmasının ardından Ödemiş Belediyesi El Oyunları ekibi, efe gösterisi ile iri zevk topladı.

Ödemişli efeler bile sundukları gösterilerle törenin coşkusunu ikiye katladı. Ödemişli iki efenin İlçe Emniyet Müdürlüğü binası balkonuna çıkarak ilçenin kurtuluş gününde Hükümet Konağı’na Türk Bayrağı asılmasını simgeleyen gösterisi, alanı dolduranlardan büyük alkış aldı.

ATLILARLA BİRLİKTE KASIRGA KIRCI HEZEL YÜRÜYÜŞÜ

Elan sonra Ödemişliler’in ellerinde Türk bayraklarıyla katıldığı, atlıların, İlçe Inanma Müdürlüğü güvenlik araçları ile motorize ekiplerinin, İlçe Cingöz Komutanlığı araçlarının, Ödemiş Belediyesi araçlarının ve şehiriçi minibüslerinin dahi düz aldığı alay yürüyüşü yapıldı. Hükümet Meydanı’nda başlayıp Saraçoğlu Caddesi istikametini izleme eden korteji ilçe protokolü Ödemiş Öğretmenevi uğrunda selamladı. Ödemiş Belediye Bandosu’nun galeyan kirci marşları ve siren sesleri eşliğinde Ödemiş caddelerinde saraka coşkusunu sunu evire çevire şekilde yansıtan alay yürüyüşü, Salı Pazarı Parkı’nda sonuç buldu.

Ödemiş’in kurtuluşunun 100. yılına özel hazırlanan logonun kayran aldığı görsel himmet, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş aracılığıyla gençlere konfirmasyon edildi.

VEDAT AÇIKALIN’DAN HALAS SAVAŞI SERGİSİ

Salı Pazarı Parkı yanında  İlkkurşun Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi Müdürlüğü sergi salonunda Ödemişli fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Vedat Açıkalın’ın “Kurtuluş Savaşı” mevzulu ışık ve sergisinin açılışı bilcümle alay malay yapıldı.

Açıkalın’ın yörenin Kuvayı Milliye geçmişine ışık markajcı fotoğraflarına ve resimlere düz verdiği sergi nazik gusto topladı.

Share: