Osmaniye’nin Kayasuyu köyünde akarsu krizi! 4 aydır susuz küsurat vatandaşlar ayaklanma etti

Osmaniye’nin Kadirli içesine kapalı Kayasuyu köyünde su sorunu zihayat vatandaşlar, duruma reaksiyon gösterdi. Köy sakinlerinden Bilici Ekti, “Ayrımsız tanker, iki tonluk su 70 liraya patlıyor. Yani iki ton suyu tığ, 70 liraya kullanıyoruz. Yani traktörle geliyoruz, mazotu filan 70 liraya patlıyor iki titrem su. Köyün yukarısında su var, aşağısında bulunmayan. ‘Akmıyor’ diyorlar; işleyen yok, nazır namevcut. Bire Bir beş beniz metre yeri kimse yapamıyor. Kurban Bayramı’ndan beri hakeza. Vekil namevcut, kimesne dahi uğraşmıyor” diye niteleyerek konuştu.

“KÖYÜN ÜÇ’TE İKİSİNDE AKARSU VAR”

Âlim Yüzsüz ise “3 kocaoğlan fazla benzeri süredir çektiğimizi ancak biz biliriz. Suyumuz gelmedi, yetkililer bire bir kalem bunla ilgilenmiyor. Köyün üçte ikisinde su var, suyu olanlarda maslahat yok. Onun üzere bizi da görmezden geliyorlar, ilgilenmiyorlar. Gördüğün kabilinden, buraya tankerle suya geliyoruz. Bu akarsu bir ahit, tıpkısı buçuk dönem gidiyor. Bu traktörün aynı yakıtı var, bu da bize tıpkı maliyet oluşturuyor. Biz, bir buçuk periyot, esasen tıpkısı daha suya geliyoruz. Bunu 3 ayak tabanı vurduğun zaman hesabını siz yapın. Yani oldukça bu konuda nazik mağdurluk yaşıyoruz” dedi.

“YAZ BOYU SUYUMUZ YOKTU”

Vatandaş Hüseyin Arsız de şunları söyledi: “Köyümüzde yaz boyu suyumuz bulunmayan. Sayı Farkı şu dakika, 4 aydır suyumuz yok. Biz üstelik yukarıdaki mahallenin birazında var, oradan gidip getiriyoruz. Biz da sistem kurduk enerjiyle akarsu gidermek amacıyla. Arabayla gidip getiriyoruz iki bidon. Tıpkısı periyot var, 15 zaman bulunmayan su. Üç dönem namevcut, bir aktarılma var; 15 ahit bulunmayan, tıpkı zaman var, böyle devam yazar gidiyor. Lüzumsuz harcama yani ayrıca. Motorin yakıyoruz, ahit kaybediyoruz. Dizge kurduk, enerjiyle akarsu çekiyoruz, bidonlarla getirip.”

“BULAŞIK BİLE YIKAYAMIYORUZ, PERİŞANIZ”

Aylardır akarsu sorunu yaşadıklarını ifade fail Mesude Arsız ise yaşadıkları sorunu şöyle anlattı: “3-4 aydır su namevcut, haddinden fazla perişanız tığ. Sergimizi yıkayamadık, evimizi yıkayamadık, çamaşır yıkatamıyoruz. Osmaniye’ye gönderiyorum, Kadirli’ye gönderiyorum ego çamaşır yıkamaya. Hiçbir gelişim yapamıyoruz. Tarhana Çorbası yapıyorum akarsu yok, biraz suyla. Ebebulguru kaynatıyorum, azıcık suyla. Suyumuz yok. Haddinden Fazla baskı durumdayız biz. Gidip arayla Kadirli’den, henüz ayrıksı yerden, yukardan akarsu getiriyoruz bidonlarla. Taslarda kilden karışık duruluyorum. Üzüntü haddinden fazla. Perişanız tığ.”Share: