OTO PAZARINDA İKİNCİ HALK ‘HAREKETSİZLİĞİ’,  GALERİCİLERİN 15 EYLÜL TELAŞI

RAMİ Münhal Oto Pazarı hafta sonu olmasına rağmen gereksiz kaldı. Gelenler fiyatları yüksek bulurken, satışlarda düşüş olduğunu dile getirildi. Oto galericilerini ise 15 Eylül telaşı sardı.

Rami’deki belirtik oto pazarı bire bir müddet öncesine büyüklüğünde, vesile çekicilik-satımında arz çokça hayatiyet yaşanan noktalardan biriydi. Sonuç zamanlarda ise Rami Çıplak Oto Pazarı’nda durgunluk yaşanıyor. Araç almaya gelenler bütçesine uygun makine bulmakta zorlanırken, aracını satmaya gelenler de kamera bulamıyor. Hafta sonları mahmul olan oto pazarı ise bu hafta sonu yersiz kaldı.

“15 GÜNDÜR HİÇBİR HAREKET NAMEVCUT”

Aracını satmaya gelen Kağan Çukurova “Rami Oto Pazarı şu anda haddinden fazla ölmüş, ortalık çok camit vasıta satamıyoruz. Buradaki çoğu yerleri üstelik filhakika galericiler almış. Ben saat 06.30’da geldim, şahsi aracımla geldim. İnternete birlikte koydum oradan bile satamadım” diye konuştu. Rami Kategorik Oto Pazarı’nda oto galerici olan Altuğ Pakman “15 gündür tek akinti bulunmayan. Bu mevsimden birlikte kaynaklanıyor ama bittabi ekonomiden dahi kaynaklanıyor. Son 1 haftadır tek dilek namevcut. Eskiye bakarak tek akinti bulunmayan. Normalde ilişki günleri bu ana yol meşgul olurdu. İnsan kaynardı burası şu anda tek kimesne yok. Suriyeliler üstelik kent değiştirmeye başladı onlar üstelik arabalarını satıyor. Düşüşü el bekliyor, düşüş olanaksız sakinlik tamam. Sunu aşkın galericiler karlarında vazgeçer aldıkları fiyata satar ama biz düşüş beklemiyoruz fiyatlarda” dedi.

“280 BİN LİRALIK MAKINE BAKIYORUM AMA BULUNMAYAN” Otomobil almaya gelen Engin Ulukaya, “Güzeşte hafta üstelik gelmiştim, aradığım şartlarda bir vesile bulamadım. 350-400 bin lira vesait 500-550 bin teklik. Televizyonlarda, sosyal medyada fiyatların düştüğü söyleniyor ama şu anda pazarda düşüş namevcut. 300-350 bin liralık bandında vasıta bakıyorum, 93-95 benzer benzeri araca  85 bin lira istiyorlar. Bu şartlarda şüphesiz komütatör alacağız bilmiyorum” diye konuştu. Makine almaya mevrut Hasan Futbolcu, “Ego otomobil bakıyorum, fiyatlar erdemli, cesaret alayım diyorum, emniyet birlikte erdemli. Fiyatlar belli olmuyor söz gelimi 5-6 kamer geçmiş daha uygundu fiyatlar. 260-280 bin liralık makine bakıyorum ama yok. Itimat alabilirsem dil alacağım” diyerek konuştu.

“İŞLERİMİZ ÇOKÇA SAKIT DURUMDA” Vandöz Erdal Afşar ise “Azrail ile anlaşmaya çalışıyoruz amma kredi oranları faziletkâr geldi. Bu de satışımıza bariyer oluyor. Söylemler bizim satışlarımızı durduruyor ve ya hızlandırıyor. Şu anda duraklama var. Bu vakfe söylemlerden kaynaklanıyor. Döviz kurları şu anda yükseliyor, bu yükseliş araçlara dahi yansıyacak, o yüzden fiyatların önümüzdeki günlerde düşeceğini düşünmüyorum. Söz Gelişi 350 bin liraya aldığımız benzeri aracı 300 bine vermeyiz. Vaktiyle çok hareketliydi. Ego ayda 30-35 miftah satıyordum, şu anda onun yarısını satamıyorum. en üst güzeşte hafta komutan yaptım. İşlerimiz çokça sakit durumda” dedi.

OTO GALERİCİLERİN 15 EYLÜL TELAŞI BU ARADA 15 Eylül itibariyle de miftah ticareti yapanlara 6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğu ati. Nakız böyle olunca bile ellerinde liyakatsiz araba kâin oto galericiler harekete geçti, 15 Ilkgüz’e kadar araçlarını elden çıkarmaya çalışıyor.  Oto galeri sahibi Esat Okumuş “Bizim elimizde şu dakika 2 kesim başarısız açar var. Şu anda araçları satmaya çalışıyoruz. Meydan gevşek, genel ayrımsız dinginlik var. 15 Eylül’den sonra bu araçları satmamak gibi bire bir lüksümüz yok harcamak zorundayız, biz ticaret yapıyoruz. Araca 6 bin kilometre binerek, yasaya uyup o uzlaştırıcı satmayı planlıyoruz. Tığ şu anda fiyatları 100 bin liralık düşürdük ama rica bulunmayan” dedi.

“BANA 0 AÇACAK GELECEKTİ AMMA EGO YASADAN DOLAYI İPTAL ETTİRDİM” Oto galeri sahibi Yusuf Aka da “Şu zaman bende liyakatsiz kurgu namevcut. Başarısız kurgu gelecekti bana ama bu yasadan kıran tağyir ettirdim. Umumi adına bire bir sükûnet var piyasada, fiyat namına dahi kestirmece yüzdelik 6-8 düşüş yaşandı. 15-20 periyot sonra yine piyasa açılacak diyerek düşünüyoruz. Ego ayrımsız galerici namına muvaffakiyetsiz arabaların galeriden alınmasına karşıyım” diye niteleyerek konuştu.

Oto galerici İrfan Çeçen “Düpedüz bu yasanın çıkması galericiler açısından mebzul oldu. Ben yasadan periferi ikinci elde cümbüş yaşanır diye düşünüyorum. Bayiler filhakika galericilere liyakatsiz açar vermiyordu” dedi.

– İstanbulShare: