Pasifik, Çin ve Tayvan kriziyle kaynıyor! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan konu için evvel istimara

ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kongre heyetinin güzeşte hafta Tayvan’a yaptığı musahabe, Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin acilen arkası sıra yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı da Cezire çevresinde “tıpkısı sıra askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

PASİFİK KAYNIYOR

Gelişmeler sonrasında Tayvan ve KUL ferasetsiz kadem atmazken, Çin ise çekişme uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede geniş yetenekli tıpkı askeri tatbikat başladı. Tüm dünyanın gözü beklenen tıpkısı savaşın çıkması durumuna karşın bölgeye çevrildi.

“YENİ BİR KRİZİN ORTAYA ÇIKMASINA İZİN VERMEMELİYİZ”

Cumhur Reisi Erdoğan ise Tayvan gerginliğine ilişik açıklamalarda bulundu. Pasifik’te mümkün tıpkısı çatışmanın, Türkiye’nin pozisyonunu şüphesiz etkileyeceğine ve konuşu anlamda hele tıpkı krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ilgilendiren soruyu yanıtlandıran Erdoğan, şunları söyledi:

“Tığ hepsine hazırız, tıpkı ağırbaşlılık namevcut. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki cenk ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara damarlı etkilerinin sürdüğü tıpkısı dönemde bakir aynı krizin ortaya çıkmasına müsaade vermemeliyiz. Tayvan’la ilgilendiren ortaya çıkan gerginliğin azaltılması üzere tam tarafların sağduyulu ve mutedil cereyan etmesi haddinden fazla çok cesim.”

“PUTİN, ŞANGHAY BEŞLİSİ ZİRVESİNE BİZİ DE DAVET ETTİ”

Ilkgüz ayında Şanghay Beşlisi’nin Özbekistan’da toplanacağını tamlayan Erdoğan, “Görüşmemizde Sayın Putin birlikte murat etti; kader olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin ister üyeleri lüzum rasatçı ya üstelik diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla tığ de beraber olalım diyoruz. Söz Gelişi Çin geliyor, gayrı tarafta Suud gelecek, Şimendifer gelecek. Orada onlarla bire bir arada olmayı hedefliyoruz. Şu anda umulmayan tıpkısı uzanım olmazsa inşallah ben birlikte oraya katılacağım. Orada bunları çok daha mebzul değerlendiririz.” dedi.Share: