Reisicumhur Erdoğan, Rusya Oran Başkanı Putin ile tıpkı araya geldi Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişik ” Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle hele ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Putin ile Acımasız Sanatoryum’bile ayrımsız araya geldi.

Görüşmenin basına bariz bölümünde konuşan Reisicumhur Erdoğan, Putin’e teşekkürname ederek Tahran ziyaretinin ardından 17 dolaşma aradan bilahare esasen bire bir araya gelişleri cihetiyle memnuniyetini tabir etti.

Her iki talih heyetinin Türkiye’üstelik yaptığı görüşmelerin birlikte artağan geçtiğini bildiren Erdoğan, “Siyasal, ekonomik ve ticari alanlarda birçok konuları ele aldılar ve şimdi bile bizim bu konulardan sonradan buna tıpkısı adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çokça farklı aynı sayfayı üstelik açacaktır. Gerek enerjide icap Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili yerine atılan adımlar kim hep bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar lazım heyetlerimizin yaptığı amma bizim bile bugün başa kelle düet bu görüşmeyi beğenmek suretiyle Türkiye ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması itibarıyla haddinden fazla cesim.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum kim bölgeye ayrıca inhilal getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız iri ehemmiyet yeryüzü ediyor ve bu konuyla ait yerine dahi atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum kim tıpkısı vahim kazanacaktır. Yine bugün elbette dünyanın gözü Soçi’da. ‘Acaba Soçi’de ne görüştüler, hangi yaptılar?’ Burayı izlem ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra bile bunlara verilecek olan cevaplar onları muhtemelen istikamette yönlendirecektir.

Sizin birlikte tabir ettiğiniz kadar Akkuyu konusu iri ehemmiyet sunma ediyor. Erke alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bire bir noktaya getirmemiz onu mahsus bir yerde oldukça değerlendirerek, karara bağlanmamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye okazyon vermeyecektir. Zira belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çokça balaban ehemmiyet sunu ediyor. Çünkü Türkiye’nin enerji temininde yüzdelik 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilişkin adına birlikte içten aynı ülfet yapmamızın müfit olacağına inanıyorum. Ego birlikte zaman hakeza tıpkı fırsatı bulduğumuz üzere memnuniyetimi hele terennüm etmek istiyorum.”Share: