Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Cumhur Reisi Erdoğan iri bire bir gösteriş oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki değişik konulara ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Reisicumhur Erdoğan’ın, Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenskiy beyninde İstanbul’da benzeri konuşma yapılmasına müteveccih teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskof ile Ukraynalı heyetler arasındaki danışmalar için çok bol koşulların düzenlenmesinde berenarı şişman bire bir kurum oynadığını biliyoruz. Cumhur Reisi Erdoğan tıpkı hazar sürecinin başlatılması üzere üstelik ceht sarfiyat ediyor.” diye konuştu.

“ANCAK UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin böyle bir sürecin başlatılması üzere siyasi egemenlik birlikte gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda herhangi bir danışma süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında artması beklenen millî servet birimleriyle ticarete dahi değinen Peskov, bu adımın dolar dahil rastgele bambaşka benzeri şeye beis atfetmek üzere yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN BÜYÜKLÜK BU MÜLK BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların güvenli ayrımsız ihtiraz dünyalık birimi olmadığını belirterek “Bu bulut imdi çokça sayıda mevki marifetiyle paylaşılıyor. Ne efsus ki doları basan ülke, bu para birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE ULUSAL DÜNYALIK BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI HUSUS TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE DAHI OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını kesmek ve millî para birimlerinin payını çoğaltmak istediğini anlatan Peskov, “Aynı öz Türkiye ile ilişkilerimizde da oluyor. Doğal Gaz tedarikimizin tıpkısı kısmının ruble ile ödenmesi amacıyla İstanbul’da kebir aynı anlaşmaya vardık. Ulusal mal birimlerinin payının artmaya devam edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: