Serencam dakika haberi | HDP’li Paylan: “Azerbaycan ve Ermenistan, savaşarak birlikte kaybediyorlar”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, savaşarak birlikte kaybettiğini belirterek, “İki halkın birbirlerine kıymasına ‘dur’ demenin zamanıdır. Bu konuda ülkem, Sayın Erdoğan, Divan, Ermenistan milletvekilleri ve sivil sosyete örgütleri yük kabul etmek zorundadır.” dedi.

Paylan, Divan’te düzenlediği matbuat toplantısında Türk, Azeri ve Ermeni halklarının yüzlerce yıl alay malay yaşadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ortada tarihi bire bir mülakat gerçekleşeceğini dile getiren Paylan, şunları kaydetti:

“Bu tarihi buluşmanın bölgesel barışa bakım etmesini düş ediyorum. 35 sene öncesine kadar Azeriler ve Ermeniler ayrımsız arada yaşıyorlardı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla savaşa düştüler ve iki devlet halkı birbirlerine kıydı. Gelişigüzel iki talih dahi savaşarak baş başa kaybediyorlar. İki halkın birbirlerine kıymasına ‘dur’ demenin zamanıdır. Bu konuda ülkem, Sayın Erdoğan, Meclis, Ermenistan milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri takı ahzetmek zorundadır. Bu açıdan herkesi yük almaya çağırma ediyorum. Hakeza tarihi aynı günde iri tıpkısı heyecan yaşıyorum.”

Çatışmaların Rusya ve sair emperyalist ülkelerin bölgede hegemonya kurmasına illet olduğuna meni eden Paylan, Türkiye ve Ermenistan sınırının açılmasıyla sorunların elan bayındır çözülebileceğini söyledi.

Share: