Serencam dakika haberleri! Icra Vekili Soylu: “Maatteessüf 14 kardeşimiz hayatını kaybetti”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, beyaz zehir ocağındaki patlamada 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, beyaz zehir kazasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulunarak izah yaptı. Icra Vekili Soylu, “2 ambulans tayyare Zonguldak’taki havalimanına zeki etti. Burada sahra hastanesi oluşturuldu. Ambulansla Bartın’daki hastaneye derk ettiriliyor. Hakikaten sıkıntı duyduğumuz ve söyleyeceğimiz sıkıntı duyduğumuz tabela ile alın karşıyayız. 110 güç kardeşim çalışıyormuş, bunların benzeri kısmı patlamadan derakap sonra daha çok, tıpkı kısmı kurtarıldı. Riskli bölgede 49 kardeşimiz kaldı. Şu asıl kadar hastaneye 21 kardeşimiz derk etti, maatteessüf 14 kardeşimiz hayatını kaybetti, Cenabıhak rahmet eylesin. 7 kardeşimiz hastaneye anlamaklık halinde. 3 kardeşimiz ağır sıklet bakımda, diğerlerinin yaraları otama altında, acılı kısmı olanların İstanbul’a intikali gerçekleşiyor. Öncelikle aşağıda büyük aynı mücadele ortaya konuluyor. Tanrı oradaki kardeşlerimizin yardımcısı olsun” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, “İçeriden çıkarılan hastaneye vukuf eden bütün benzer 21, 7 hayat yolda. Bu 21 kardeşimizin 14’ü hayatını kaybetmiş durumda. Bu bilgileri muhtelif antlaşma dilimlerinde sizlerle paylaşacağız” diyerek konuştu.

“İlk değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde”

Vekil Dönmez ise, “Havalandırma tertibatı metin olarak çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bilcümle taharri kurtarma ekipleri fariza başında, rastgele ayıp yok. İçeride bir bitmeme fail yangın bulunmayan. Amma kontra aynı husus gelişir, takkadak karışmak lüzumlu kırat, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda açık ayrımsız netice bulunmayan. Biraz evvel anlatım ettim, ilk değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” dedi. – BARTIN

Share: