Tayvan Defans Bakanlığı: Çin’e ilişik 49 askeri tayyare, Tayvan Boğazı’ndaki

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçtiğimiz hafta Çin’in uyarılarına rağmen Tayvan’a resmi ziyarette bulundu. Bu hamleyle çeyrek altın çağ sonraları ilk defa ABD’li peş düzey aynı yetkili, Tayvan’a gitmiş oldu. KÖLE’den 25 sene sonraları mevrut Tayvan hamlesi Pasifik’te çarpışma çanlarının çalmasına neden oldu.

“ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR”

Çin Hükümeti Pelosi’nin Tayvan ziyaretine anif aksülamel gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu çizi, ateşle oyalamak kabil son merhale ağırbaşlı. Ateşle oynayan kendini yakar” denildi.

49 TAYYARE “ITIDALLI ÇİZGİ”Yİ AŞTI

Bu açıklamaların arkası sıra Çin, bölgede askeri manevra başlattı. Çarpışma uçaklarının ve füzelerin ortaya çıkarıldığı tatbikatla ilişik Tayvan Savunma Bakanlığından izah yapıldı. Yapılan açıklamada, 5 Ağustos’ta, 24 “AKARSU-30”, 7 “J-10”, 6 “J-11” ve 10 “J-16” çarpışma uçağı ile 1 “Y-8 EW” bahir nakliye ve 1 “Y-8ASW” bahir karakol uçağının hattın şark tarafına geçtiğinin belirleme edildiği bilgisi aktarıldı. Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile gelgel defans füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

11 GÜDÜMLÜ FÜZE TAYVAN TARAFINA DÜŞMÜŞTÜ

Bakanlık, önceki açıklamasında, tatbikatların ikinci gününde, 68 çarpışma uçağı ve 13 savaş gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü, bunlardan bazılarının tarafların bastırık alanlarını sınırladığı akseptans edilen, itibari “itidalli cızık”yi geçtiğini bildirmişti. Antrparantez Çin anne karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “esmer suları” adına gördüğü bölgeye düştüğü rapor edilmişti.

7 AĞUSTOS’A BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRECEK

7 Ağustos’a kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin’in buyruk ihtilafı süresince olduğu Cezire’nın çevresinde fiili bire bir blokaj oluşturmuş durumda. Şeş bölgede yürütülen tatbikatlar dolayısıyla kâh bölgeler gemi ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı bildiriliyor. Taraflarca resmi olarak isimsiz “ilimli çizgi”, Çin’deki çöz savaşın ardından argıt ve çevresindeki çatışmaları engel olmak amacıyla 1955’te MEMLUK vasıtasıyla belirlenmişti.Share: