TMO, tahıl alım süresini uzattı

Sivas’ta Yer Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 Ilkgüz namına belirlediği hububat gelgel süresi 21 Ilkgüz’e uzatıldı.

Sivas Ekincilik Odası Başkanı Hacı Çetindağ; Yönetim Kurulu Üyesi Mehabetli Yalçın ile birlikte Ankara’üstelik birtakım temaslarda bulundu. Komutan Çetindağ; Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Ekincilik Reformu Umum Müdür Yardımcısı Abdulkadir Felaket, Nebati Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve TMO Çekicilik ve Sıyanet Ofis Başkanı Gökhan Gürbüz ile görüşmeler yaparak çiftçilerin taleplerini iletti. Ziyaretlerin arkası sıra açıklamalarda bulunan Komutan Çetindağ; girişimleri neticesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Sivas’ta 1 Ilkgüz olarak belirlediği tahıl çekicilik süresini 21 Ilkgüz’e uzattığını müjdeledi. Sivaslı çiftçilerin paniğe kapılmamasını talip Çetindağ; 21 Eylül’e kadar ton başına arpada 500 teklik, buğdayda bin teklik desteğin verilerek alımların devam edeceğini kaydetti.

“Sivas’ta 21 Ilkgüz’e kadar buğday alımı yapılacak”

Başkan Çetindağ; “Biliyorsunuz TMO’nun çiftçimizden aldığı buğdaylar için desteklemeler 31 Ağustos itibariyle sondu. Alım devam edecekti ama destekler verilmeyecekti. 3 gündür Ankara’dahi yaptığımız görüşmeler neticesinde muhteşem ziyaretlerde bulunarak çiftçilerimizin bu sıkıntısını ilettik. Girişimlerimizle beraber Sivas’ta 21 Eylül’e büyüklüğünde buğday alımı yapılacak, destekler dahi verilecek. Buğdayların ıcığı cıcığı çiftçimizden alınacak. Gurur merkezleri açılacak. Çiftçimizin mağdur edilmemesi için çalışılacak. Bu hemen Sivas üzere yapılan bir uzanım. 21 Ilkgüz’e büyüklüğünde Sivas’ta çiftçimizin elinde buğday ve rüşvet kalmayacak. Tritikale, yulaf, çavdar kadar ürünler 21 Eylül’den sonraları da bitene kadar çiftçimizin elinden alınacak. Bu Sivas üzere şanlı bire bir molekül. Çünkü Sivas’ta TMO’nun hava gücü yetmiyordu. Kül ilçelerimiz ve tarz karışma değişik yerlerde gurur merkezleri oluşturularak Sivas’ın çiftçisinden buğdaylar alınacak” dedi.

TMO’nun Alım ve Koruma Dairesi Başkanı Gökhan Yavuz’ün Sivas’a gelerek çalışmaları takip edeceğini kaydeden Çetindağ; “Çiftçilerimiz paniğe kapılmasın. 21 Ilkgüz’e kadar ton başına arpada 500 liralık, buğdayda bin liralık destekler bitmeme edecek. Buradan özellikle Ekincilik Bakanlığımıza, TMO Genel Müdürlüğümüze, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’a, Sivas Milletvekillerimizden İsmet Yılmaz’a, Semiha Ekinci’ye ve Habib Soluk’a verdikleri desteklerden yağlık ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: