TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde soğuk çekicilik deposunun açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz benzeri öz var, amme bankalarında bire bir deşarj başladığı, bilcümle Türkiye’dahi bana dönüşler başladı. ‘Amme bankalarının Haziran 25’ten bilahare emniyet kullanımında çıkarttığı pürüz bundan sonra normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Sevimsiz Albeni Deposu açılışında yaptığı konuşmada, Trakya’ya bakıldığında hayvancılığın merkezinin Kırklareli olduğunu söyledi.

Kırklareli Ticaret Borsasının, kat sayı borsalardan biri olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, tesisin hizmete kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’dahi ekincilik ve hayvancılığın gelişmesi üzere yüce adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Zaman tarım ürünlerinin depolanabilmesi için 2005 yılında Türkiye lisanslı depoculuğu bilmezken Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği kendisine bunun kanununun çıkartılmasını sağladık. Beş yıl bekledik hür teşebbüs devreye girsin diyerek, kimse girmedi, ‘bu nedir acaba’ diye. Sonraları TMO’yla beraber yüzdelik 50 kuma olduk, sonrasında de özel sektör alelacele arkamızdan geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Tarım ve hayvancılığın önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“‘Dünyanın yer önemli sektörü, genişlik çok kazandıracak sektörü hangisidir’ derseniz, tarım ve hayvancılık. Yıllardır tığ bunu rapor ediyorduk, hangi antlaşma pandemi artık, Rusya-Ukrayna savaşı daha çok, bütün acun bakir anladı. 2004 yılında IMF bana geldiği zaman ‘artık ekincilik ve hayvancılık sektöründen çıkın’ diyordu, demincek cümle aksine bizim o devir tez ettiğimiz şeye bugün acun geldi. Bakınız son 10 yılda arz çok fiyatı küsurat ürünler nedir dünyada diye niteleyerek baktığınız antlaşma tarım hayvancılık ürünleri, altından birlikte, petrolden üstelik, doğal gazdan üstelik… Zinhar günlük meşgalelerden, günlük sıkıntılarınızdan yorulup de bu işten vazgeçmeyelim. Bundan vazgeçilemez, çünkü gelecekte özlük halkını doyuran, dünyanı doyurmaya havari olan ülkeler dünyanın liderleri olacak.”

“Kamu bankalarında rahatlama başladı”

Türkiye’yi hak ettiği yere aktarmak üzere çalıştıklarını rapor fail Hisarcıklıoğlu, hür teşebbüs namına ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Üç zaman önceki vezneci temsilcileriyle bir araya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz tıpkısı madde var, amme bankalarında bir rahatlama başladığı, bütün Türkiye’da bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonradan kredi kullanımında çıkarttığı zorluk bundan sonra normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Öbür taraftan demincek hususi bankalarla dahi ilişik sorunlarımız var. Onların getiri limitlerinin yüksekliği ile ilişkin balaban bir rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Hisarcıklıoğlu ile Kırklareli Valisi Birol Ekici, CHP Kırklareli Saylav Türabi Kayan, Borsa Başkanı Turhan Altıntel, antipatik çekicilik deposunun açılışını gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu, henüz sonradan Kırklareli Tecim ve Sanayi Odası Facebook İstasyonu açılışı ile kullanılmamış bakım binası anne atma töreninde, dünyada içtimai platformları yeryüzü çokça kullanan ülkeler beyninde Türkiye’nin üstelik olduğuna değindi.

Gençlerin Facebook istasyonundan en son düzeyde yararlanmasını talip Hisarcıklıoğlu, bu hizmetlerin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, Ilbay Birol Ekici’ye makamında ziyarette bulundu.Share: