Unesco Dünya Mirası Listesindeki Peribacalarını İş Makinesi ile Yıkıyorlar… Yüce Öztunç: “Çağ, Bu Budun Yaptığınızı Affetmeyecek”

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve yaz kış yüzbinlerce turisti ağırlayan Kapadokya bölgesindeki peribacaları “kat yapımı” için iş makineleriyle yıkılıyor. CHP Natür Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Uca Öztunç, “Milyonlarca yıl içerisinde oluşan peribacalarına kıymayın. Bahir, orman herhangi bir yerde benzer, tatil rastgele yerde yapılabilir amma dünyada peribacalarının olduğu bir tane meydan Kapadokya’dır. Siz birlikte bu yıkıyorsunuz şimdi. Çağ bunu affetmeyecek. Bu millet bu yaptığınızı affetmeyecek. Para için peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” diye niteleyerek aksülamel gösterdi.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer düzlük Kapadokya’üstelik elan önceden da iş makineleri ile yadımlama; yapım üzere yapılaşmaya gidilirken, serencam olarak Ortahisar ile Göreme arasındaki peribacaları dahi yıkılıyor.

Türkiye’nin eke turizm bölgelerinden olan ve yaz şita yüzbinlerce turisti ağırlayan Kapadokya’birlikte milyonlarca sene içerisinde oluşan peribacaları, 2,8 kilometrelik öğün üzere yıkılıyor. CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Mürtefi Öztunç, yıkıma tepki gösterirken AKP iktidarını, “Mal üzere peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” sözleriyle eleştirdi.

“DOĞRU PARTİ HÜKÜMETİ KAPADOKYA’YA KEPÇELERİ KOYDU”

SIMURG Olgun Ajansı’na mütekellim Mehabetli Öztunç, “Ortahisar ile Göreme arasında 2,8 kilometrelik benzeri posta geçmek isteniyor. Yola karşı değiliz, el yapılmalı ama o güzergah kavisli güzergah. O güzergah adına başka bire bir güzergahtan sefer yapılabilirdi. Şahsen Kapadokya’ya gittim, görüngü yerinde orada bile bu açıklamaları yaptım. Ama geldiğimiz noktada AK Tümen hükümeti Kapadokya’ya kepçeleri koydu. Peribacaları yıkılıyor. Bu emin üzere değil” dedi.

“MİLYONLARCA YIL BÖYLELIKLE OLUŞAN PERİBACALARI AK PARTİ ELİYLE YIKILIYOR”

Öztunç, yıkımı “Rum tarihine çıyanlık” namına nitelendirirken, “Türk tarihine, peribacalarına ihanettir bu. Milyonlarca sene böylelikle oluşan peribacaları şu anda YANLIŞSIZ Fırka’nin aracılığıyla, kepçelerle yıkılıyor. Şeş bilinmez, saklı kilise. Üstünde yol yapıyorlar, peribacalarını yıkılıyorlar. Etmeyin, eylemeyin. Bu tıpkısı ihanettir” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

“TARİH BUNU AFFETMEYECEK”

Öztunç, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Turizm Bakanı, Kapadokya’ya mevrut turistler, peribacası üzere geliyorlar. Siz şimdi o peribacalarını kepçelerle yıkarsanız, seyyar illet gelsin oraya. Bu ihanettir, katiyen kabul edilemez. Tığ buna cebin çıkıyoruz, yapmayın, etmeyin, eylemeyin. Bu kararınızdan ayrımsız zaman ilk vazgeçin. Milyonlarca yıl içerisinde oluşan peribacalarına kıymayın. Deniz, orman seçkin yerde türlü, dinlence her yerde yapılabilir amma dünyada peribacalarının olduğu tek meydan Kapadokya’dır. Siz de bu yıkıyorsunuz şimdi. Güneş bunu affetmeyecek. Bu millet bu yaptığınızı affetmeyecek. Mal için peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” diyerek seslendi.Share: