Ünye Limanı’ndan Rusya’ya Ro-Ro gemisiyle ilk göveri ve sonuç ihracatı gerçekleştirildi

Kalaba’daki Ünye Limanı’ndan göveri ve semere aylı önceki Ro-Ro gemisi Rusya’ya debi etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ünye Liman’ındaki törende, tarihi tıpkı devir yaşadıklarını söyledi.

Ünye Limanı’nın sıradan bir liman durumundayken kapasitesini iki katına çıkardıklarını vurgulayan Güler, “280 metrelik bir liman, rıhtım oluşturduk. Burada vaktiyle tek sefine yükleniyordu, ayrıksı gemiler açıkta bekliyordu. Şu anda üç gemi patadak haşiv imkanımız var. Henüz de önemlisi bugün aldığımız tedbirlerle Ro-Ro yüklemesi yapıyoruz. Tırı geldiği kabilinden gemiye yüklüyoruz. Bu üstelik ilk kez Karadeniz’dahi bizim bölgemizde oluyor.” dedi.

Güler, limanın ayrımsız zamanda Akdeniz’i Karadeniz’e birleştiren yer gelişmemiş el üstünde bulunduğuna dikkati çekerek, “Bura farklı limanlara bakarak henüz gücük yani 2,5 ile 5 saat arasında avantaj sağlıyor Ünye’ye. Burası hem iktisadi hem enerji hem de ahit bakımından artırım sağlıyor.” diye konuştu.

“Fındığı da ihraç etme imkanımız olacak”

Besin ihracatında dikkat edilmesi gereken hususlara üstelik işaret fail Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada 10 bin tırlık kapasite var. Yüklenmesi ve indirilmesi buradan olacak. İlk defa bu gemiyle birlikte bunu başlatıyoruz. Bir zamanda Ünye, Atmaca ve Niksar yoluyla ikinci bir arteri Akdeniz’e bağlamış olacağız. Bu daha dahi kısa benzeri kat oluyor, henüz şişman avantajı sağlamış oluyor. Bu bölge bire bir zamanda kazançlı yerine kalkınma, istihdam ve ticaret açısından çokça kebir ayrımsız kalıp olma noktasında. Şehir içre olmadığı üzere üstelik büyük bir yarar sağlanmış oluyor. Burası takkadak Ünye’nin, Kargaşa’nun değil, tıpkı zamanda ülkemizin sunu cesim merkezlerinden birisi olacak. Böylecene dünyanın de sınırlanmış limanlarından biri haline gelmiş oluyor.”

Güler, Türkiye’de sunu fazla fındığın Kalabalık’bile üretildiğini anımsatarak, “Ancak Ordu ne hikmetse benzeri tek fındığı dahi denizden ihraç etmiyordu. Bizim deminden burada fındığı de ihraç ika imkanımız olacak.” dedi.

AK Parti İstanbul Mebus Tülay Fon, Ro-Ro seferini gerçekleştirecek Reis Gemisi’nin CEO’su Yaşar Şanlıtürk ve farklı ilgililer katıldığı törende, Ege Bölgesi’nden Rusya’ya saymak üzere limana getirilen göveri ve meyve hamile tırlar Ro-Ro gemisine yüklendi.Share: