Yurtlardaki ücretsiz konaklamadan yararlanıp tatil fail gençler Güneydoğu turunda

OKAN ATEŞIN-YASİN DİKME – Cesaret Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında 18-30 gözyaşı arası gençler için uygulamaya konulan ücretsiz konaklama imkanından faydalanan öğrenciler, Gaziantep ve Şanlıurfa’yı gezdi.

Yaz tatilini seyahat ederek görmek isteyen çoluk çocuk için 81 ilde seçilen KYK yurtlarındaki ücretsiz konaklama imkanı rabıt görüyor.

Gaziantep’teki Abdulkadir Güllüoğlu Yurdu da kente gelen gençlere konaklama imkanı sunuyor.

Yurtta konaklayan öğrencilerden biri üstelik yaz tatilinde dernekevi yemekleri işitmek amacıyla kentleri gezen Kırklareli Üniversitesi öğrencisi Yıldıray Çıpa oldu.

Yıldıray Demir, AA muhabirine, gençlerin abece etken bire bir şekilde geçirmeleri için hayata geçirilen Seyahatsever Projesi kapsamında kente geldiğini söyledi.

Kırklareli Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü öğrencisi olduğunu anlatan Çipo, ” İstanbul’dan geldim. Sırasıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır kadar mekân illeri gezeceğim. Ayrı Ayrı lezzetleri tatma şansımız oluyor. Tarihi yerleri görme şansımız oluyor.” diyerek konuştu.

“Çokça adamakıllı tıpkı uygulama”

Gaziantep’i ve konakladığı yurdu haddinden fazla beğendiğini belirten Demir, “Yurtlar geldiğimizde gayet temizdi. Bizim amacıyla ev ortamı oluyor. Buradaki personel bizi odamıza büyüklüğünde yerleştiriyor. Rezervasyonumuzu elhak önceleri yaptırıyoruz. Bizi odamıza kadar bırakıyorlar. Amiyane da çok iyicene ayrımsız uygulama. Kalma süremiz 3 gündü, 5 güne uzamış, teşekkürname ediyoruz.” dedi.

“Peygamberler şehri”nde 200 misafire ulaşıldı

Tatillerini kullanılmamış yerler görerek eylemek talip gençlerin yeğleme ettiği kentlerden biri üstelik “peygamberler şehri” Şanlıurfa oldu.

Seyahatsever Projesi ile 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında Şanlıurfa’nın değişik yerlerini başvurmak talip gençler, Şanlıurfa’da Hazreti İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığı düz namına söylenti edilen Balıklıgöl, “tarihin akim noktası” diye nitelendirilen UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe, mahruti kubbeli evleriyle bilinen tarihi Harran ilçesi ve natürel güzellikleriyle Halfeti’yi rüyet imkanı bulabiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Şanlıurfa Kız Öğrenci Yurdu, kente mevrut gençlere konaklama imkanı sunuyor.

Yurt Müdiresi Nigar Baylan Tiyenç, AA muhabirine, Seyahatsever Projesi kapsamında yurtlarda kalma dönüş sayısının 3’ten 5 güne çıkarılmasının öğrencileri mutlu ettiğini söyledi.

Gençlerin taleplerinin kendileri için makro olduğunu rapor eden Tiyenç, “Öğrencilerimizle iletişim üzerine çok iyiyiz. Misafirlerimizle bire bir ilgileniyoruz. Projenin önce yılı olmasına rağmen haddinden fazla pir çalışmalar oldu. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep’ten mevrut öğrenciler oldu. Proje kapsamında bizler tahminî 200 öğrenci konuk ettik. Proje bitmeme ediyor bu sayının artmasını bekliyoruz. Uygulamayı daha duymayan öğrencilerimiz var. İlk yıl olmasına rağmen konuk ettiğimiz mektepli sayısı bizi mutlu etti.” sözlerine saha verdi.

Share: