Zelzele dolayısıyla Malatya’nın Darende ilçesinde yarıklar oluştu

Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında Malatya’nın Darende ilçesinde benzeri rustik mahalledeki kayısı bahçesinde ve dağda yarıklar oluştu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana mevrut depremler, Darende’birlikte bir nice rustik mahallede de hasara neden oldu.

İlçe merkezine mümasil konumdaki rustik Sayfiye Mahallesi’nde ise kayısı bahçesinde ve dağda yarıklar oluştu. Dağdan kayaların düştüğü mahallede gâh yerlerde göçü olduğu görüldü.

“Elan önce burada böyle aynı madde görmedik”

Mahalle sakinlerinden Ahmet Kul, AA muhabirine, 6 Şubat’ta balaban ayrımsız uğultu duyduklarını, sonrasında sarsıntının gerçekleştiğini rapor etti.

Depremin etkisiyle dağda büyük anlaşmazlık oluştuğunu, adeta dağın iki bölüme ayrıldığını anlatan Kul, “Bu göçü değil, depremin etkisiyle bu ağıl geldi. Tığ elan geçmiş burada hakeza ayrımsız husus görmedik. Buradan sakıt kayalar dahi mahalleye yuvarlandı.” dedi.

Mahalle sakinlerinden Sebati Boyraz da “İkinci depremden sonraları elem yarıldı ve balaban kaya parçaları mahalleye düştü. Düşen kaya parçaları yol, ongun ve bahçelere zarar verdi. Allah’a şükür birey kaybına posta açmadı.” diye niteleyerek konuştu.

Hasan Polat ise “Cebin dağdan acı tüm mu diyeyim, sebep mı diyeyim, parıltı mi diyeyim öyle tıpkısı husus güya tepenin yamacında boşaldı. Ondan bilahare yer sarsıntısı yavaşladı ve durdu.” ifadelerini kullandı.

Share: