Artist Entelektüel Aydınlık’ın ‘Tırpankeş’ filminin setinde korkulu hararet

Hakkarili türkücü Ziyalı Aydınlık’ın senaryosunu yazıp oynadığı ‘Tırpankeş’ (tırpan calip) filminin setinde senaryo gereği çıkan yangın kontrolden çıkınca büyük korkuya bozukluk oldu.

Sanatçı Aydın, köylerini ayrılma edip nazik şehirlere kafile etmiş insanların pandemi döneminden sonra köylerine geri dönüşlerinde yaşanmış nazik teessürat ve çekememezlikten dolayı birbirlerine engel veren köylülerin durumunu dile lütfetmek gayeli senaryosunu yazıp oynadığı ‘tırpankeş’ (tırpan çekici) filminin çekimlerini Hakkari’nin Bağışlı köyünde sürdürüyor. Senaryo gereği yakılan keyif yığını ağız ağıza yanarak kontrolden çıkınca, bölgede mevcut itfaiye ekibinin az saatlik müdahalesi sonucu söndürüldü.

Konuyla ilgili açıklamada mevcut Vazıh Okumuş, senaryo gereği keyif yığınının yakılma sahnesinin çekimi sırasında bölgede kurumuş otların dikkate alınmadığını söyleyerek, “Kötü, rüzgarın etkisiyle etrafa sıçradı ve alevler büyüyerek kontrolden çıktı. Film ekibi ve çalışanlar ellerine aldıkları küreklerle, kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Ancak yangını söndürmede daraç kalınca köyde amade bulundurulan itfaiye ekibi yangına engelleme etti. Muallel saatlik soğutma çalışması sonucunda coşkunluk taharri altına makbuz. 500 demet sırlar ve etraftaki solmuş otlar tamamen yanarak cümle oldu. Köylerde kimi vakit çekememezlikten dünya birbirlerinin otunu yakarak zarar yöneltmek talip köylülerin bu sıkıntısını canlandırmak amaçlı ufak tıpkısı mal yığınını yakacaktık amma rüzgarı ve etraftaki sararmış otları hesaba katmamıştık. Bu yüzden alevler şappadak büyüdü ve etrafa sıçradı. Yanan otun zararını ben karşılayacağım diye umum film ekibine ve itfaiye ekibine teşekkürname ederim” dedi.

Türkücü Işıklı Entelektüel, Bağışlı köyünde çektiği ‘Zılgıt’ dokümanter filmi ve ‘Tırpankeş’ isimli beyaz perde filmiyle birçok toplumsal gravite projesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, “Deminden bile sinema sektöründe düzlük almak istiyorum. Hakkarili tiyatrocu ve idmansız oyuncularla bu arada öz köyümde 15 günce dinlenme kampı yaparak, fon yönetmenliğini Hüccet Süslü, Beceri ve Laf Yönetmenliğini Navzat Alter’in yaptığı ‘Tırpankeş’ filmini çektik. Bana yer büyük desteği Hakkarili aktör ve küme ekibinde meydan düz Rengi Hakkari Grubu sanatçılarından Mahmut Önal, Lokman Tetik, dengbej Seçme Aksungur, yönetmen Hisse Senedi Derli Toplu, Nevzat Alter ve filmde oynayan umum akraba ve köylülerime zevalsiz teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu. – HAKKARİShare: