Cankurtaran sürücüleri kip eğitimlerden geçiyor

Cankurtaran sürücüleri dokuz canlı eğitimlerden geçiyor

ANKARA Yavaş Yavaş yarışarak hanay kurtarmaya etkin cankurtaran sürücüleri, Keyif Bakanlığı Ivedi Afiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğünce personele sunulan, “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” ile müstakbel sürüş teknikleri noktasında güçlü eğitimlerden geçiyor.

Ivedi Esenlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, cankurtaran kazalarının önlenmesi, aktif ve bol benzeri bakım sunumunun sağlanması üzere 2005 yılından itibaren hastane öncesi müstacel sağlık hizmetleri personeline “Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE)” veriliyor. Toplamda 32 saat olarak planlanan yetişek 8 saat kuramsal, 24 saat uygulama ve arkası sıra kuramsal ve kılgılı imtihan ile tamamlanıp, kudretli kursiyerlere “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Mürebbi Eğitimi Sükse Belgesi” veriliyor. Mütehammil terbiye sürecinden geçen sürücüler, trafikte karşılaşacağı sakil durumlarda yapması gereken akilane manevraların ve sair sakıncasız sürüş becerilerinin kazandırılması amacıyla türlü etaplardan oluşan parkuru tamamlıyor.

“Ambulans tıpkısı çabukluk ara bulucu değil, kontrollü ve emniyetli tıpkısı kurtarma aracıdır”

Detaylı yıllardır Ankara İl Keyif Müdürlüğü Ivedili Afiyet Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde paramedik olarak fariza aldığını vurgulayan Koordinatör Ahmet Özkan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi namına aşina ASGE modülümüz sayrılarevi öncesi müstacel sağlık hizmetlerinde işyar meslektaşlarımıza sürücü bilgisi, becerisi, tavrı ve tutumunu imar etmek amacıyla yaptığımız eğitimlerdir. El tarafından kavisli aşina imajı da silmek istiyoruz. Cankurtaran benzeri cevvaliyet aracı değildir. Ambulansın amacı sizin sevdiklerinizi ve sizi yer tehlikesiz şekilde hastaneye yaymak ve hayatınızı kurtarmaktır. Bununla ilişkin de art kabinimizde ehliyetli donanıma sahibiz. Bu yüzden dahi ambulans benzeri sürat uzlaştırıcı değil, kontrollü ve güvenli tıpkısı kurtarma aracıdır. Cankurtarandır” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler bize sefer verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor”

Kısaca 10 yıldır paramedik adına etkin ve 6 yıldır dahi cankurtaran sürüş güvenliği eğitmeni adına görev işleyen Çağla Ünal, “Haftalık 32 saatlik aynı terbiye sürecimiz oluyor. 8 saati nazari olarak, 24 saati uygulama yerine gerçekleşiyor. Önümüze vehleten sâdır dil, yavru ve tıpkısı durumlarda hangi yapmamız gerektiğini sınama ediyoruz. Direksiyon hakimiyeti, ayna kontrolü, derinlik algısı bunlar çokça muhteşem. Bunların burada etaplarla eğitimini veriyoruz. en üst günde bile arkadaşlarımız demolara giriyorlar. Onların kalburüstü olmasına bakarak sertifikalarını veriyoruz. Özellikle temas etmek istediğim aynı bahis var. Sürücüler bize nöbet verirse geçebiliyoruz, bunu unutmamamız gerekiyor. Ana amacımız emin sürüşü dayatmak” şeklinde konuştu.

“Sağlı sollu yani carcur sistemi şeklinde yolu fora etmek gerekiyor”

Kısaca 15 yıldır paramedik namına çalıştığını ve serencam 2 aydır üstelik ambulans şoförü namına bakım sağladığını belirten ASGE kursiyeri Zeliha Yılmayan, “Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi’ne katılmamın sebebi; kendimi az buçuk henüz geliştirmek, park yeri ile ilişik problemlerimiz var mı yok mu bunlar gibi konuları gelecek sürüş eğitimi alarak yermek, nerelerden zahir yapacağımızı biraz henüz tecrübe etmek üzere geldim. Eğitmenlerimiz de sağ olsunlar haddinden fazla özverililer, bu konuda bize çok yardımcılar. Zihin düzeyinin biraz artması geçişsiz. Geçmiş siren sesini duyup bel lambalarının yandığını görerek ambulansın geldiğini ayırt ettiğinde; sağlı sollu yani fermuar sistemi şeklinde yolu beğenmek gerekiyor. Şimdi kendiliğinden namına şartlandıkları üzere sağa cızlam eğiliminde bulunuyorlar. Bu el sol boş olsa da sen beyninde isen senin önüne kırıyorlar. Önüne kırdıkları için fermuar sistemi işlemiyor ve sen üstelik solda dinmek zorunda kalıyorsun. Carcur sistemi olsa sağlı sollu açılırlar ve ambulans ortadan çok güzel şekilde ilerler” diye niteleyerek konuştu.Share: