Erzincan’da bu sezon 103 gönül KKKA hastalığına yakalandı, 3 yaşama hayatını kaybetti

Erzincan’dahi bu mevsim 103 dirilik KKKA hastalığına yakalandı, 3 birey hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’bile mayıs ayından itibaren 134 emanet KKKA hastalığı cihetiyle hastaneye başvurma etti. 103 hastanın imtihan sonucu artı çıkarken 3 yaşama KKKA dolayısıyla hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi özellikle Orta Rum ve Maşrık Karadeniz’in Itidalli Anadolu’ya yandaki illeri ilkin girmek amacıyla alelhusus Kelkit Vadisi sahasında temas yıl birçok vaka görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin kırsal kesimlerinde da ferah namına rastlanırken mayıs ayından bu güne büyüklüğünde KKKA Hastalığıyla hastaneye giden 3 gönül hayatını kaybetti. Erzincan’da havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara geçen Katliam Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artma yaşanıyor. Sezon boyunca kentte 3 emanet kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üstünde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırma Hastanesinde vazifeli Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın eylül ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Erzincan’birlikte mayıs ayından itibaren 134 sevimli sakırga ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye başvurma etti. Bu hastalardan 103 tanesinin sınav sonucu fazlalık çıkarken 3 sevimli sakırga ısırması sonucu KKKA olarak hayatını kaybetti. Uzmanlar; zehir, halsizlik, mafsal ağrıları kadar bulguları ile hastanelere mevrut kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının yanında çiftçilik yapıp yapmadığını birlikte sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili son 10 yılın genişlik faziletkâr vakalarını gördüklerini rapor ederek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin kilolu problemi. Alışılagelen şartlarda sonuç yıllarda benzeri artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun önce başladığı dönemlerde. Son 10-11 yıla baktığımız zaman haddizatında Erzincan ve yer illerde henüz birkaç tutkun takip ediyorduk amma hele pandemi ile gelişigüzel sonuç 3 yılda ki artışa özen çekmiştik. Bu sene üstelik yine beklediğimiz gibi haddinden fazla yüksek rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız ahit Erzincan Binali Saika Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi adına şuan kliniğimiz dahi toplanmış 11 devam yatan hastamız var. Gösterişli bakımda yatan hastamız bulunmayan. Bu döneme baktığımız zaman, dediğim kadar; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 pare pozitif hastamız vardı ama şuana kadar, şu tarihe kadar bize başvuran 134 çıngı berbat pestil oldu. Bunların 103 tanesinin imtihan sonucu stabil zait imdi. 100’ün üstünde benzeri pozitiflik oranımız var. 5 parça hastamızın daha sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üstünde pozitifliğimiz var. Maalesef 3 modül vatandaşımız dahi hayatını kaybetti bu çağ süresince. Bire Bir tanesi okkalı bakıma alınmıştı, buğulanmış tıpkı hastamızdı ama diğer 2 hastamız henüz zinde yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maatteessüf hastalık nedeniyle kaybettik. Bu sene de halen zaman bitmedi, başvurular kilolu tıpkısı şekilde devam ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye alın az buçuk daha titiz olsunlar. Kene tutulması yerinde bile arz çabuk tıpkı biçimde afiyet kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: