Icra Vekili Kirişci, Hatay’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Konya’nın 3 ilçesinde uygulanmaya başlanan Dirimlik Siper Sigortası’nın gelecek yıldan itibaren Türkiye çapında genişletileceğini söyledi.

Kirişci, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, çiftçilerin 1 Ilk Teşrin bakımından Çiftçi Kayıt Sistemleri’ne girişlerini e-Cesamet üzerinden yapabileceğini anımsattı.

Üreticilerin, 2023’ün ilk 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve tezek desteklerini 6 ay öne çektiklerini hatırlatan Kirişci, “Bunu mart ayında değil bu ayın sonuna doğru, inşallah ekimin başında size motorin ve matbu desteğini 6 kamer öne çekerek vereceğimiz destek, Ekincilik Bankasının çiftçi kartına ayni yerine yüklenecek, nakdi namına değil. Temsil buğdayda dekar başına 121 liralık dedik, bu miktar sizin kartınızın üzerine yüklenecek. Siz yalnız motorin ve gübre alacaksınız.” dedi.

Kirişci, Ekincilik Bankası aracılığıyla üreticilere sunulan kredinin birlikte 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını, kredinin yüzde 50’lik kısmının kartlara ayni kendisine yükleneceğini dile getirdi.

Sözleşmeli üretimin, tarımda yer ve dilek arasındaki dengeyi yüklenmek hesabına mehabetli olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, “Tığ, kontratlı üretimle üreticilerimize yıpranmamış benzeri çağ aldıracağız. Sedir açıldığında milletvekillerinin bilgilerine, teveccühlerine sunacağız. Ihtimal üstelik tarihimizin yer evire çevire, üreticilerimizi koruyucu ve kollayan ayrımsız sözleşmeli üretimi, mevzuatımızın içerisine kazandırmış olacağız. Bu da Gazi Divan’imizin 1 Ilk Teşrin’dahi açılışıyla bu arada başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Kirişci, Türkiye’üstelik 16 yıldır Tarım Kanunu’nun uygulandığına dikkati çekerek, ülkede geliştirilen Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) Azerbaycan’üstelik üstelik tanıtıldığını aktardı.

Ürünlerin ve kazancın korunmasının amaçladığı Dirimlik Koruma Sigortası’nın, Konya’nın 3 ilçesinde uygulandığını hatırlatan Icra Vekili Kirişci, “2022’birlikte Konya’nın hep ilçelerinde bitmeme edecek. 2023’ten itibaren da tamam Türkiye’dahi, buğday ile başlayacağız ve ondan sonradan üstelik genişleteceğiz. Burada sigorta primlerinin yüzdelik 60’ını kamu kendisine biz ödeyeceğiz, üreticimiz üstelik yüzdelik 40’ını ödeyecek. Sonra ola ki gelirinde ayrımsız düşüş olursa o gelirin düşüyle ilişkin dahi bu ödeme gerçekleşmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Sera OSB’ler Türkiye’nin üretimini arttıracak

Verasetten kaynaklı, köyden kente göçten hava veya apayrı sebeple ekilmeyen alanlar olduğunu nâkil Kirişci, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı’mız ‘Bir karış ekilmedik saha kalmasın, seçme kayran ekilsin, dikilsin.’ dedi. Tığ bile ‘Sen üret yeter.’ sloganımızla bunu hayata geçirmeye çalıştık. Bu ekilmeyen alanların üretime kazandırılması adına bile tohumlukta yüzdelik 75’e varan sübvansiyonlar uyguluyoruz. Banal bunların haddinden fazla iyicene uygulamaları var. Türkiye’birlikte ekilmeyen alanların kayran büyüklüğünde okkalı daralma bahis konusu. Evet bunun sonucunda ne oluyor? Söz Gelişi tıpkısı rayiç bedel üzerinden malın sahibine diyoruz kim ‘Al bu senin kira bedelin. Sen kiranı al, burada zirai faaliyette bulunmak isteyen üreticilere kullandıracağız.’ diyoruz. Böylece koşa yönlü nail oluyoruz. Site tarımı dediğimiz eskimemiş benzeri fehva var. Hatay’ın buna ihtiyacı namevcut,çünkü ihtiyacı olan bütün ürünleri üretiyor. Amma jeotermal alanlar özellikle koyulmak amacıyla ayrımsız kentin ihtiyacı olan ürünlerin, o kentte üretilmesini sağlayacak faaliyetleri yapıyor olmamız lazım. İlk tavhane OSB’nin temelini İzmir’dahi attık. İkincisi Nevşehir Kozaklı’dahi oldu. İnşallah diğerleri üstelik gelecek ve Türkiye üretimini 3’e, 4’e katlayacak.”

Nazır Kirişci, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumuyla desteklenen projelerde tanzim eşiğini 65 puandan 30’a çektiklerini belirterek, böylece desteklenen proje sayısında yüzdelik 120’nin üzerinde artış sağlandığını söyledi.

Hatay’bile akıllıca bulunan projelerin bağış desteği tutarının 100 milyondan 192 milyona, yatırım tutarının üstelik 153 milyondan 295,5 milyon liraya yükseleceğini dile getiren Kirişci, bunun dahi Hatay’a şişman bir zaman olacağını vurguladı.

Müjdelerinin bitmeme ettiğini aktaran Kirişci, “Zeytinin bile anne vatanı namına kabul edilen bu evire çevire kente, 20 yılda 13,7 milyar liralık tarımsal ve yatırım desteği sunmuşuz. Helali yavuz olsun. Henüz dahası doğruluk ediliyor. İnşallah biz daha fazlasını Hatay’dan bekliyoruz. Hatay ihracat şehri, ihracatını 3 katına çıkarttı. 221,6 milyondan 756,1 milyon dolara çıkarttı. Su ürünleri alanında, Hatay adına çok büyük ayrımsız başarımız var. Bunu dahi lütfen görmezden gelmeyin. Hemen pamuğu, maydanozu, mandalinayı konuşmayalım. Su ürünlerinde yüzdelik 1174 oranında tıpkısı artış sağlanmış. Oldukça Hatay’ın bu yönünün bu kadar öne çıkmasını haddinden fazla önemsiyorum. Tabii ki henüz iyisi katiyetle yapılmalı. 2002’da 18 yetiştiricilik tesisinin olduğu kentte 115 titrem istihsal varken, bu miktar 2021’üstelik 5 bin 602 tona erişmiş. Tığ 14 milyon lira bu sükse amacıyla bindi vermişiz.” diye niteleyerek konuştu.

“1630 orman yangını imdi”

Orman Umumi Müdürlüğünün kentteki çalışmalarına de değinen Kirişçi, 2003-2021 döneminde kentte 36 bin hektarlık ayrımsız yer çalışmasıyla 76 milyon fidanı toprakla buluşturduğunu rapor etti.

Kirişci, topraklarının yüzdelik 38’i orman olan Hatay’bile Orman Mıntıka Müdürlüğü kurulduğunu anımsatarak, “144 orman köyü olan bire bir ilin yangınlarla ilişik üstelik kırılganlığını dikkate aldığımızda bu bölge müdürlüğüne inşallah cuşuhuruş üstüne az hisse senedi düşer. Gine hepimizin bilgisi olsun, tek orman yangını çıkmıyormuş kadar bakmayalım, şu temel kadar 1630 hararet bundan sonra. Kimsenin haberi bulunmayan. Yemeden Içmeden Marmaris, Datça ve Gülnar’daki ateş zihnimizde var. Dilek edilen bunların hiçbirinin olmaması.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin 100 yılının gelecek sene geride bırakılacağını, 2023’te başlayacak yeni yüzyıla “Türkiye 100 yılı” adını verdiklerini ve Türkiye’nin bundan sonra toptan ayrımsız aktör olduğunu dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Şimdi 100 yıllık kullanılmamış aynı dönemin başlangıcında Türkiye bundan sonra millî değil, bölgesel değil, toptan bire bir oyuncu olmaktan asla tırsma edemez. ‘Ben bu görevi almıyorum, bana fazla gelir.’ deme lüksümüz namevcut. Bunun üstelik emareleri çokça şükür beyninde. Bundan muhit 2023, ülkemiz, dünya için akıbet rütbe ciddi. Biz çabucak kendisi üzere hayatiyetli değil, eksiksiz mazlum coğrafyalar için nefes alan ve bunun gereğini eden ermiş milletin bugünkü ateş parçası evlatlarıyız.”

Toplantıya Vali Rahmi Doğan, Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Nihat Pakdil, YANLIŞSIZ Öğür Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Polat ve Hacı Kortej Türkoğlu, Orman Umumi Müdürü Bekir Karacabey, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ile özge ilgililer katıldı.

(Bitti)

Share: