Kasapoğlu: “Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr dolap oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin bile devir içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi ensiz başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını kabullenmek için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 sıkıntılı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla seçkin alanda faziletli teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve yaşam alanı. Umum gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Umum çalışmaların malumat odaklı şekilde ve tamamen bir herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, planlama ve aplikasyon kendisine 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Uyum sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini genişlik etken, mübarek şekilde aktif koordinasyonla yöneltmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri diyar diyar değişik oluyor. Biz de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli sevgi meşgul aynı düzentileme var. Bu evire çevire çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal olarak analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal ebat kriterleri anne alınarak gine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme yakın olmak kaydıyla hile yapıldı. Şayet o yurtta düzlük yok ise arz mümasil gayrı yurda sıra yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin yer faziletli konsept oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ancak hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız namevcut. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da evvel fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye eş güçlükle altyapımız var. Bu birlikte alım ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 toprak merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Bütün Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yanında birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Parçalanmamış gençlerimize sonuçlarımızın esaslı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü mümasil şekilde izlem etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: