Mezitli’de ‘çocuk meclisleri’ kuruldu

Mersin’in gestalt ilçe Mezitli Belediyesi bünyesinde bakım veren Bircan Tüfekçioğlu, Enis-Temiz Tüyeni ve Mustafa Baysan Çocuk Tarih Bakımevlerinde terbiye düzlük minikler, haddinden fazla majör bire bir el erki sınavı verdi.

Yavru Hakları Haset çerçevesinde minikler, kurulan sandıklara oy atarak kendilerini entrika edecek arkadaşlarını seçimle belirledi. Bala hakları üstüne bilgiler verilen bakımevlerinin minikleri ile gelişigüzel konunun elan iyi anlaşılabilmesi amacıyla ‘bala meclisleri’ oluşturuldu. Berceste ve seçilme hakkını vurgulayan etkinlikte ekol meclisleri amacıyla seçimde bildirme çok düşünce kayran öğrenciler, başbuğ ve komutan yardımcısı namına belirlenirken, özge adaylar sedir üyesi oldu. Mezitli Belediyesi Mustafa Baysan Yavru Ruz Bakımevinde yapılan seçimlerde İlya Ferzin Elibol başkan, Cenup Deniz Kıtipiyoz başkan yardımcısı, Asya Erdinç sedir üyesi oldu.

Enis Soylu Tüyeni Çocuk Çağ Bakımevinde yapılan seçimde Asya Şenol başkan, Nilda Ilgi başbuğ yardımcısı, Atilla Er Üren ve Göktuğ Bikes meclis üyesi seçildi.

Bircan Tüfekçioğlu Yavru Gündüz Bakımevinde yapılan seçimde ise Ela Tümsek komutan, Miya Kaygusuz komutan yardımcısı, Fazilet Akbulut, Demir Gürcüoğlu, Berre Alpagat, Kıymetiharbiye Demiraslan, Alya Kalay, Karya Karı, Alya Utku ve Uğur Eğlek Ünal meclis üyesi oldu.

Yavru meclisi üyeleri öğretmenleriyle gelişigüzel Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ziyarette bulundu. Intihap süreci ve bala hakları üzerine öğrendiklerini Komutan Tarhan’la paylaşan minikler, önceki demokrasi tecrübelerini anlattı. Tarhan, kendisine öz tozundan yaptıkları Atatürk tablosunu ihsan fail çocuklara tezkere ve türlü hediyeler verdi.

Yavru meclisi üyeleri Başbuğ Tarhan’ı ziyaretlerinin ardından Mezitli Belediyesi Meclis Salonuna her an, meclis toplantısı deneyimi bile yaşadı. – MERSİN

Share: