Mustafa Adıgüzel: “Türkiye Anbean Kalan Metal Kullanımı ve Arsıulusal Maden Naklinde üstelik Kalıp Üssü Olmaya Başladı”

CHP Kalaba Saylav Mustafa Adıgüzel, Türkiye’nin her an esrar kullanımı ve uluslararası esrar naklinde birlikte biçim üssü olmaya başladığını ileri sürerek; İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya “Son 5 yılda kaç gönül uyuşturucuyla ilgilendiren kullanmaktan tayin edilmiştir? Son 5 yılda eroin kullananların gözyaşı dağılımı nedir? Son 5 yılda maden kullanımının bölgelere göre dağılımı nedir? Meslek çevrelerinde mızrap satıcısı yakalanan kişilerin dağılımı nedir” diye sordu.

CHP Kalabalık Saylav Mustafa Adıgüzel, ülkede esrar kullanımı ve eroin trafiğiyle ilgili yerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Adıgüzel, konuyla ait şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’bile son günlerde eroin konusunda haddinden fazla sayıda izah ve fen görüyoruz fakat bunların çoğu gerçeği yansıtmıyor. Alelhusus İçişleri Bakanlığı zat konusu olan eroin meselesini başkasının üstüne sarmaya ve haberlerle ilişik insanları yanıltmaya çalışıyor. Ana boyut ne? Asıl durumu arsıulusal esrar raporlarında ve Güvenlik Umumi Müdürlüğü’nün raporlarında görüyoruz.

TÜRKİYE GİDEREK DÜNYANIN MADEN YOLAĞI ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLMAYA BAŞLADI”

Türkiye’de her an kalan tıpkı esrar kullanımı var ve Türkiye giderek dünyanın metal defa zehir üzerinde oylumlu bir yere ehil olmaya başladı. Temsil 2019’birlikte Türkiye, dünyada arz çokça beyaz zehir yakalanan 20 titrem ile bir numara sıradaki mevki ergin. Deminden bunu siz; ‘En haddinden fazla eroini tığ yakaladık, başarılıyız şeklinde’ satabilirsiniz amma raporlara bakınca öyle değil.

“TÜRKİYE’BILE 2016’DA MADEN OLAYI 81 BİN İKEN, 2018’DA 144 BİN, 2020’ÜSTELIK 160 BİN, YEKPARE İKİ KATINA ÇIKMIŞ”

Türkiye’de 2016’üstelik mızrap olayı 81 bin iken, 2018’da 144 bin, 2020’da 160 bin, kül iki katına balkon. Ama bunun yüzde 75’i yani dörtte üçü kullanıcı, sırtçı yani kendi kullanan insanların sayısı artıyor. Uyuşturucudan berbat 2016 yılında 114 bin iken, 2018’dahi 206 bine, 2020’dahi 231 bine, tekrar dört yılda mecmu ikiye katlı. Bunun bile yüzde 75’i kullanıcı.

“EKSTAZİ KULLANIMINDA ABD’DEN SONRALARI TÜRKİYE İKİNCİ YERINDE”

Itimat Genel Müdürlüğü’nün öz raporunda; Türkiye’de mızrap kullanımının ikiye katlandığını açık açık söylüyor. Gençlerimiz hedefte. Söz Gelimi ekstazi kullanımında ABD’den sonra Türkiye ikinci yerinde, mentamfetamin bir zamanlar hiç yokken şu anda çevremizde özge İran, Pakistan kabilinden ülkelerle değer kuzuluk geldik. 15-16 gözyaşı gençlerde bir mızıka maden maddele kullanımları erişkinlerden henüz aşkın olmaya başladı. Ekol çevreleri birtakım satıcılarla ve mızrap aracılarıyla doldu. O yüzden tığ soru önergesi vererek şunu soruyuz İçişleri Bakanına:

‘Sonuç 5 yılda birçok hayat uyuşturucuyla ilişkin kullanmaktan tayin edilmiştir?

-Akıbet 5 yılda maden kullananların gözyaşı dağılımı nedir?

-Sonuç 5 yılda metal kullanımının bölgelere göre dağılımı nedir?

-Okul çevrelerinde uyuşturucu satıcısı yakalanan kişilerin dağılımı nedir?’

“TÜRKİYE GİDEREK KÜSURAT EROIN KULLANIMINA VE ULUSLARARASI MIZRAP NAKLİNDE DAHI EŞKÂL OLMAYA BAŞLADI”

Bu soruların cevabını verdiği zaman İçişleri Bakanı, göreceksiniz kim Türkiye anbean mütezayit mızrap kullanımına ve uluslararası metal naklinde da eşkal üssü olmaya başladı. Bunu bu rakamlar kategorik gösteriyor. Bu rakamlar hem arsıulusal esrar raporlardan hem de Inanma Umumi Müdürlüğü’nün raporlarından alınmıştır. O yüzden İçişleri Bakanı Soylu, sen olayı ayrıksı yerlere çarpıtıp, kimi operasyonlar yapacağına gel geçmiş zat işini yap çünkü anbean Türkiye, eroin batağına batmaktır.”

Share: