Ortaokul öğrencileri harçlıklarını depremzedelere gönderdi

Bayburt’ta ortaokul öğrencileri harçlıklarını aynı araya getirerek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgedeki depremzedelere gönderdi.

Bayburt Ortaokulunda 2017’dahi öğrencilerin yardımlaşma ve paylaşma duygularının gelişmesi, sadakat ortamının oluşturulması üzere, “Harçlığımı Kardeşimle Paylaşıyorum” kampanyası başlatıldı.

Gönüllü bağışçılar, herhangi bir kamer harçlıklarından tıpkı miktarını koydukları zarfı, sınıflarda kâin kutulara bırakıyor. Toplanan servet, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler ve ekol masrafları için kullanılıyor.

Öğrencilerin, bu ayki harçlıklarını depremden etkilenenlere affetmek istediklerini bildirmeleri üstüne, “Harçlığımı Depremzede Kardeşime Bağışlıyorum” kampanyası başlatıldı.

Öğrencilerin yanında hoca ve idarecilerin da desteğiyle kampanya çerçevesinde kısa sürede 48 bin teklik toplandı. Bağışın 25 bin teklik kısmı ile alınan temel gerekseme malzemeleri, bölgeye çıkmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teyit edildi, 23 bin lira ise AFAD’ın vezneci namına yatırıldı.

“Yardım fora etmek, kardeşleriyle paylaşmak istiyorlar”

Bilgi Bilgisi öğretmeni Ademiyet Ertaç, AA muhabirine, depremin ardından müzaheret toplama noktasında okulda topyekun bire bir seferberlik başlatıldığını söyledi.

Öğrencilerin teavün duygusuyla gösterdiği hassasiyetin kendilerini bahtiyar ettiğini dile getiren Ertaç, “İnşallah oradaki kardeşlerimizin tıpkı nebze dahi olsun yaralarını sarmaya, dertlerini paylaşmaya dil olmuşuzdur.” dedi.

Ertaç, mecmu öğrencilerin ellerinden geldiğince arkalama ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz bu konuda çokça hassaslar. Müzaheret yazmak, kardeşleriyle katılmak istiyorlar. Okulumuzda 7 depremzede öğrencimiz var. Onlar gelmeden önceki sınıflarımızdan, ‘Öğretmenim depremzede arkadaşlarımız lütfen bizim sınıfa gelsinler. Tığ onlarla hempa olup dertlerini katılmak istiyoruz.’ diye niteleyerek istekler oldu. Bu bizi haddinden fazla duygulandırdı. Bu edisyon günleri inşallah bilcümle alay malay büyüklük, kavim el ele atlatacağız.”

Öğrencilerden Azra Haz Turhan ise depremi duyunca haddinden fazla etkilendiğini, üzüldüğünü söyledi.

İlk günden itibaren depremzedelerin sübvanse etmek istediğini anlatan Turhan, “Bu kampanya olmasa dahi bire bir şekilde müzaheret edecektim. Elimden gelenin yer iyisini fayrap etmek istiyordum. Okuldan bir kaç öğrenci toplayıp talepte bulunduk.” diyerek konuştu.

Turhan, yardıma ihtiyacı olan şahıslar üzere harçlıklarını ahenktar namına paylaştıklarını vurgulayarak, “Bu defa de depremden etkilenenlerle katılmak istedik. Hakeza el zamanlarda yeryüzü azından ayrımsız arada durmamız gerekiyor. O yüzden üstelik böyle benzeri uygulama yaptık.” ifadesi kullandı.

Share: