RESSAM ‘KOMET’ SONUÇ YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ÇAĞDAŞ Türk sanatının muhteşem temsilcilerinden ressam ve âşık ‘Komet’, Gürkan Ateşin için Mimar Sinan Iyice Sanatlar Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören sonrası sanatçının cenazesi Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının arkası sıra Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

Ressam ve ozan ‘Komet’ Gürkan Ateşli, 25 Eylül’bile tedavi gördüğü kanser hastalığı cihetiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Sanatkâr için daha önce terbiye gördüğü Mimar Sinan Güzelce Sanatlar Üniversitesi’nin Hamdi Koca Salonu’nda cenaze töreni düzenlendi. Törene sanatçının kardeşi Kayıhan Coşkun, akrabaları, ressam Bedri Baykam, oyuncu Müjdat Gezen, asistanları, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Yakınları, sanatçının iştiyak verdiği Fenerbahçe bayrağına sarılı tabutunun uğrunda konuşmalar yaptı. Coşkun’un sakat asistanları, hayatını kaybeden sanatçıya yazdıkları şiiri tabutu başında dinletti.

Törenin peşi sıra ‘Komet’in cenazesi Çağa Camii’ne çalışmak için omuzlara alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına nakledildi. Süt Kuzusu’teki cenaze namazına CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamza Çebi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu dahi katıldı. Kılınan namazın peşi sıra cenaze Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

‘TOPLUM ONU ÇOK TEFERRUATLI BİR SÜRE KEŞFETMEYE DEVAM EDECEK2

Cenaze töreninde konuşan Ressam Bedri Baykam, Komet benim üzere eşsiz tıpkısı arkadaştı. Sayımsız insana dahi alışkınlık yaptı. Nevi şahsına mahsus çok hususi ayrımsız ressamdı. Kişi efsanesini oluşturmuştu. Sanatı özlük kurduğu tıpkı tiyatro, benzeri beyaz perde gibiydi. Şişman bire bir vazıh ve aydındı, katlanılamaz ayrımsız kütüphanesi vardı. Türkiye’dahi olduğu büyüklüğünde Fransa’üstelik alelhusus Paris’te sanatçılar beyninde adı sabık, yüzü sıcak, kalıntı bırakan tıpkısı isimdi. Herkesin kendine dayalı Komet anektodları vardır, takılgan, tartışmayı dost, barışık bire bir insandı. Köklerine, Atatürk Devrimlerine ve ülkesine sınırlı ayrımsız insandı. Sonuç dönemlerin moda akımlarının hiçbirine kapılmadı. Arkasında iri ayrımsız kirli bıraktı. Ayrımsız zamanda nazik bir şairdi. Alıştığımız bayağı beğenilen şiirler dışında değişik asar verdi. Kendisinden sonraları resimleri büyüklüğünde, şiirleri üstelik konuşulacaktır. İnsanlar deştikçe ayrımlı Komet kimlikleri bulacak. Topluluk onu çokça teferruatli tıpkı müddet keşfetmeye devam edecek, Türkiye’dahi kültürlü yüzlerde, yaşamaya devam edecek dedi.

‘ABİDİN DİNO, AVNİ ARBAŞ İLE BİRLİKTE PARİS’TE SUNU HADDINDEN FAZLA TANINAN RESSAMIMIZDI’

Sanatçının dostu Oyuncu Müjdat Gezen, Buluşmaya da buraya gelirdik. Onu tanımak çokça adamakıllı tıpkısı duyguydu. Tıpkısı periyot Cihangir’deki evimde birlikteydik, birlikte boyası yoktu, portremi yemek istemişti. O zamanlar 10 yaşında olan kızım Elif’in sulu boyasıyla beni resmetti, altına birlikte tıpkı şiir yazdı, hala bende durur, ben ölene büyüklüğünde da duracak. Komet haddinden fazla yürekli, çokça şekerli bir insandı. Çorum’dan buralara büyüklüğünde gelmiş, mehabet bursuyla Paris’e gitmiş bir âdem evladı. Koşma sanatına, gösterici sanatına çokça evire çevire hizmetleri olmuştu. Abidin Dino, Avni Arbaş ile gelişigüzel Paris’te yer çokça maruf ressamımızdı, yağmur diliyorum şeklinde konuşu.

KOMET KİMDİR…

Ressam ve saz şairi Gürkan Ateşin 1941 doğumluydu, ‘kuyruklu yıldız’ anlamına mevrut ‘Komet’ ismini kullanıyordu. Mimar Sinan Evire Çevire Sanatlar Üniversitesi’nde gördüğü eğitim bilimi sonrasında 1971’dahi Vincence Ünversitesi’nde plastik sanatlar eğitimi almak için Paris’e çap bursuyla yerleşti. İlk sergisini bile bire bir süre eğitim bilimi gördüğü Fransa’de açtı. İstanbul ve Paris ortada yaşamını sürdüren sanatçı Viyana, Salzburg, ve Brüksel’üstelik birlikte şahsi sergiler açmıştı. Dünya çapında bir nice çağdaş hanek müzesinde eserleri sergilenen sanatçının bazen eserleri dahi İstanbul Modern müzesinde sergileniyor. Gürkan Ateşli gösterici sanatının dışında koşuk ile bile ilgilenmiş, şiirlerini derlediği ayrımsız betik da yayınlamıştı.Share: